U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

NETRADIČNÍ PERGOLA

Kategorie: Zahrada | Autor: pro

Po topenářích a instalatérech zbyly autorovi tohoto řešení půl a třičtvrtě coulové trubky, něco přikoupil a na “výplet” mezi trubkami použil hladkou stavební ocel o průměru 6 mm. Pro spojení trubek (pro křížení i do tvaru “T” u stěny a na opačném konci) použil svařené, asi 8 – 10 cm dlouhé kousky trubek většího průměru se zajišťovacími šrouby M 6-8 (viz kresba). Výhodou je, že se do trubek nijak nezasahuje. Síť z drátů je svařena a pokládá se shora, nebo přikládá z boku a přitahuje pozinkovaným vázacím drátem. Spoj vyhovuje, neklouže. Základní nátěr je antikorozní, akrylátovou barvou, pak přišla dvojí vrstva luxolu palisandr.

Zbývá se zmínit o zafixování konstrukce do stěny kůlny, před níž stěna na fotografii stojí. Stavebník měl obavy, zda konstrukce porostlá vinnou révou “přežije” i větší vítr. Použil proto topenářské držáky s navařením prodlužovacího pásku s ohybem a otvorem na konci. Do otvoru se zasune vrut a zašroubuje do hmoždinky ve zdi.

Foto Pavel Veselý, Martin Mašín, Vladimír Liška, Josef Duben, Vladimír Procházka a archiv

FOTO – Vhodným materiálem pro stavbu jednoduché vzdušné pergoly jsou kovové profily a trubky; zelená konstrukce s obrostem propouštějícím dostatek světla a veselé barvy sedacího nábytku dotvářejí pohodu tohoto řešení

NETRADIČNÍ PERGOLA