U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

STAVEBNÍ MÍCHAČKY

Kategorie: Finance | Autor: Karel Štech

KUPUJEME

Míchačka na stavební materiály je naprosto nezbytným zařízením při stavbách zděných domů a jejich rozsáhlých rekonstrukcích. Její nákupní cena je však natolik vysoká, že její nákup pro malé opravy je problematický. Nikdo jistě nebude zpochybňovat nutnost nákupu míchačky na léta trvající stavbu. I když po dokončení stavby budeme míchačku prodávat za zlomek nákupní ceny, koupě se vzhledem k množství vyráběné malty a betonu vyplatí.

Zapůjčení

Jiné je to však při opravách, zejména menšího rozsahu. Pouhá oprava fasády nás nutí počítat: Jestliže zděný dům o půdorysu 15×10 m a výšce zdí 3 m má plochu přibližně 150 m2 , pak při síle omítky 4 cm potřebujeme 6 m3 maltové směsi. Toto množství je tak velké, že se prakticky nedá namíchat ručně, zejména z písku a vápna (hotové směsi tolik práce nedají, ale i tak…). Z tohoto důvodu je výhodnější míchačku si půjčit. Doba, po kterou ji budeme potřebovat, je v tomto případě zhruba 6 až 9 dnů (při tempu omítání 2 až 3 m2 /hodinu; předpokladem je však zručnost, dobrá pracovní morálka, alespoň osmihodinová pracovní doba a přítomnost pomocníka obsluhujícího míchačku). Ve dvou se tak dá nahodit stavení za týden dovolené, což včetně víkendů je 10 pracovních dnů. Míchačka bude stačit ta nejmenší, protože ve velké by mohla malta začít tvrdnout dřív než bude použita. Pro orientaci: zapůjčení míchačky o obsahu 60 litrů přijde na 100 Kč denně, jinde za půjčení míchačky 70 l požadují 115 Kč na den, v další firmě je možné míchačku 90 l půjčit za 97,50 Kč na den, míchačku 140 l za 165 Kč/den. Částky (zejména v kontrastu s nákupní cenou nové míchačky) jsou přijatelné, mnohým však může vadit nutnost složit poměrně vysokou zálohu (5 až 10 tisíc Kč) a předložit dva osobní doklady (OP a ŘP nebo pas). Jednoduchým výpočtem zjistíme, kolik dnů můžeme mít míchačku zapůjčenou, aby nás přišla levněji než koupená. Vycházímeli z její nákupní ceny kolem 8000 Kč a půjčovného 100 Kč za den, je tato doba 80 dnů. V tomto časovém úseku sice dům nepostavíme, ale stavení beze spěchu za týden nebo dva opravíme a omítneme, bez starostí, kde budeme míchačku skladovat a zda nám ji přes zimu někdo neukradne.

Nákup

V poslední době je větší výběr stavebních míchaček a nižší ceny ve velkoprodejnách pro kutily (Bauhaus, Baumarkt Globus, Baumax, Hornbach, OBI) než ve specializovaných prodejnách pro stavební firmy. Vzhledem k tomu, že velká část svépomocných stavebníků nemá k dispozici třífázový proud, vyrábějí se některé míchačky ve dvou prakticky shodných modifikacích, které se liší jen typem motoru a samozřejmě spínačem a zástrčkou. Míchačky na našem trhu jsou až na výjimky vyrobeny v Německu (v některých jsou však namontovány elektromotory MEZ vyrobené u nás) a jejich koncepce je prakticky stejná. Elektromotor o výkonu 500 až 850 W je v provedení odolávajícím dopadající istříkající vodě (krytí IP 54), navíc je opatřen plechovým krytem. Osa zakončená pastorkem pohání ozubený věnec na obvodu bubnu, který má objem 85 až 140 litrů. Největší rozdíly mezi jinak téměř shodnými míchačkami jsou v cenách; například stejný typ jednofázové míchačky o objemu 110 l a příkonu 600 W stojí v jedné velkoprodejně 12 540 Kč, zatímco v jiné 7450 Kč.

Rady pro nákup i užívání

* Míchačka pro přípravu malty stačí poměrně malá (kolem 100*); větší bychom měli mít jen pro betonování základů.

* Jestliže máme k dispozici třífázový proud, koupíme míchačku v třífázovém provedení; motor má při stejném příkonu vyšší točivý moment.

* V bubnu míchačky nejprve nasucho promícháváme písek a prášková pojiva a pak teprve přidáváme vodu.

* Míchačku při práci nepřeplňujeme.

* Míchačky nejsou určeny pro nepřetržitý provoz; například typ 75

* zvládne za hodinu 1 m 3 malty nebo 1,5 m 3 betonu.

* Po ukončení prací musíme míchačku vypláchnout vodou. Jestli malta nebo beton v míchačce zatvrdly, musíme lopatky očistit drátěným kartáčem a opláchnout.

* Protože míchačku provozujeme v prostředí se zvýšeným nebezpečím úrazu elektrickým proudem (vlhko, vodivé okolí), měli bychom ji napájet ze zásuvky, které je předřazen proudový chránič.

* Přívodní šňůru k míchačce nesmíme nechat ležet volně na zemi, ale musíme ji chránit před poškozením – nejlépe tak, že ji vyvěsíme na blízké sloupy, stromy a konstrukce.

* Na zimu doporučujeme na lopatky nanést vhodný konzervační prostředek zabraňující rezivění.

Před cestou do půjčovny

* Před půjčením si ujasněte, odkud budete míchačku napájet a zjistěte, jakou zásuvku máte k dispozici, abyste teprve po jejím přivezení nesháněli vhodnou šňůru a zásuvkovou redukci.

* Zjistěte si předem velikost jističe pro zásuvku, ze které míchačku chcete napájet; zpravidla stačí 16 A.

* Před zaplacením zálohy si dobře přečtěte výpůjční podmínky a míchačku si vyzkoušejte.

* Do půjčovny si vezměte dostatek peněz na zálohu i potřebné doklady a nezapomeňte na popruhy k připevnění míchačky na vlek.

Orientační přehled nejčastěji prodávaných stavebních míchaček

Třífázové míchačky    Objem (l)    Příkon (W)    Cena (Kč)

Mixa M 75    
   75    
   650    
   14 490

M 110    
   
   110    
   850    
   12 680

Jednofázové míchačky

Atika BM 125    
   125    
   550    
   7450

M 132    
   
   85    
   500    
   7900

B 150    
   
   110    
   600    
   11 620/12 540

Lescha EuroMix    120    125    
   500    
   8490

TOP 1401 S    
   140    
   proud 13,5 A    8790/7990

Atika BM 125    
   125    
   550    
   7450

STAVEBNÍ MÍCHAČKY