U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Nejjednodušší vitráž je malovaná

Kategorie: Dílna | Autor: VERONIKA PILAŘOVÁ

Ve výtvarných potřebách si nakoupíme barvy na sklo za studena Vetrocolor (50 ml/95 Kč), konturu s aplikátorem v odstínu měděné či olověné (20 ml/95 Kč), ředidlo, tenký štětec č. 2 a skleněný čtverec 15 x 15 cm (nebo jiný tvar a velikost) s dírkou na zavěšení. Dál budeme potřebovat vlasec a párátko.

   Nejsme-li příliš zruční v malování, vložíme si pod sklo předlohu budoucího obrázku. Sklo musí být čisté, bez šmouh a otisků prstů. Stačí omýt saponátem pod tekoucí vodou a osušit. Konturou namalujeme obrysy obrázku, tubičku držíme pod úhlem 45 – 90 stupňů, konec aplikátoru opřeme o sklo (ideální, komu se třese ruka) a malujeme. Stejnoměrným vytlačováním barvy z tuby docílíme stejně silných kontur. Potřebujeme-li čáry kontur napojit, pomůžeme si párátkem.

   Na vybarvování si připravíme štěteček č. 2. Při malování občas sklíčko zvedneme, kontrolujeme si tím řádné vybarvování ke konturám. Na bílém papíře se zdá vše v pořádku, ale chceme-li po zaschnutí obrázek pověsit, náhle zjistíme nedostatky v nanášení barev.

   Můžeme i stínovat – nejdříve naneseme nejsvětlejší odstín a postupně přidáváme tmavší. Nebo si požadovaný odstín namícháme přímo na skle. Chceme-li barvu zesvětlit, rozmícháme ji s čirou barvou, která ředí pigment.

   Necháme při pokojové teplotě zaschnout, můžeme si pomoci i fénem. Barvy jsou za studena, tzn. že se nevypalují. Namalované sklo je stálobarevné, čistí se běžnými prostředky na okna či na nádobí. Pokud nemáte prodejnu s výtvarnými potřebami poblíž, můžete si pomůcky na malovanou vitráž objednat i přes internet, široký výběr barev a kontur najdete například na adresách www.marketart.cz, www.saak.cz, www.vytvarnepotreby.cz, www.simunkova.cz. Bohatou nabídku různě tvarovaných a velkých skel objevíte na www.vytvarnik.cz.

Popisy k obrázkům

Pod sklo vložíme papír s kresbou zvoleného motivu.

Konturovací barvou v tubě namalujeme obrysy obrázku.

Při napojování kontur pomůže párátko. Necháme zavadnout asi 15 minut.

Vybarvíme jednotlivé plošky obrázku. Barvu dotahujeme až ke konturám.

5) Některé plošky skla můžeme i stínovat.

6) Otvorem ve skle protáhneme vlasec a zavěsíme do okna či na zeď.

Autor fotografií: REALIZACE, FOTO: VERONIKA PILAŘOVÁ

Nejjednodušší vitráž je malovaná