U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

NATÍRÁME PALUBKY

Kategorie: Speciál – malujeme, natíráme | Autor: zi

Chataři a chalupáři, kteří zvolí k obložení stěn palubky, si ještě před jejich montáží musí položit otázku, jak pojednat jejich povrchovou úpravu. Zda nechají vyniknout přírodní kresbu dřeva nebo dají přednost barevnému nátěru, který mohou přizpůsobit i barevnému ladění interiéru.

Než se pustíte do práce, nezapomeňte, že nátěry, které mají dřevo chránit, musí být nanášeny vždy na celou plochu (i do drážky a na pero). A jak na to? Nejdříve se povrch palubek důkladně obrousí, buď ručně pomocí brusného papíru, nebo některou z brusek (nejlépe vibrační), abychom získali absolutně hladkou plochu. Bruste nejdříve středně drsným, pak jemným brusným papírem zcela do hladka. Potom na palubky naneste jednu až dvě vrstvy nátěrové hmoty (postupujte podle návodu od výrobce). Každý nátěr vždy pečlivě roztírejte, aby na povrchu nezůstávaly kapky nebo dokonce loužičky, a necte pořádně vyschnout. Tomu, kdo je netrpělivý, doporučujeme, aby vybíral z moderních rychleschnoucích barev.

***

Nápad

Z nouze ctnost

Barevný nátěr nemusí být vždy jen uměleckým záměrem. Někdy je nutné zakrýt drobné vady materiálu, zvláště pokud jste se rozhodli pro levnější dřevo. Ale i neprůhledná vrstva barvy, je-li její odstín vhodně zvolený, může stěnu z palubek učinit zajímavou. Univerzální je bílá, jež se hodí do každého interiéru. Například šikmé stropy v podkroví pojednané v bílé celý prostor opticky zvětší.

Popisy k obrázkům

1 Nejprve palubky důkladně obruste brusným papírem se střední zrnitostí

2 Pak je po celé ploše navlhčete tak, aby i na okrajích zatlačená dřevní vlákna nabobtnala

3Nechte dřevo vyschnout a znovu zbruste jemnějším brusným papírem

4 Na takto ošetřené palubky můžete nanášet bezbarvou lazuru, lak nebo lněnou fermež

Autor fotografií: foto Martin Mašín a archiv

NATÍRÁME PALUBKY