U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Zajímavosti okolo tepelných čerpadel

Kategorie: Speciál – ekologické topení | Autor: lea

* Velmocí tepelných čerpadel jsou USA, kde jich roku 2002 pracovalo na osm milionů (vč. klimatizace). Zde také mají největší sídelní instalaci čerpadel – na základně amerického námořnictva v Camp Lejeune v Severní Karolíně, kde tak vytápí čtyři tisíce vojenských objektů.

* Originálně využívají přírodní energii Švýcaři. Vědomi si pravidla “tunely a štoly odvodňují hory” instalovali tepelná čerpadla k jejich portálům a teplo z vytékající vody jim slouží k vytápění i celých přilehlých obcí. Díky teplotě vody (až 24 °C) z kanalizace štol se tak dnes v zemi využívá již šest tunelů s teplotním potenciálem 12 MW. Mezi největší patří železniční tunel Furka a dálniční tunel Gotthard.

* Protože mnohý našinec je od nepaměti kutil, nemůžeme opomenout projekt Antonína Žeravíka, který svůj domek vytápí tepelným čerpadlem podomácku sestaveným a napsal o tom i pozoruhodnou knihu “Stavíme tepelné čerpadlo” (www.sweb.cz/stavimeTC). Jeho následovníkům patří ale upozornění: vrty, konstrukce i instalace čerpadel vyžadují při klíčových operacích preciznost, a tak tato cesta je schůdná spíše pro ty nejzdatnější. Je také třeba zvážit, nakolik si do kalkulace ušetřených prostředků kdo započítá vloženou vlastní práci i fakt, že “nepovedené” zařízení udělá antireklamu technologii jako takové v širokém okolí. Každý ať proto třikrát zváží, zda nezvolit dražší, ale certifikovaný agregát včetně komplexní instalace “na klíč” od osvědčených firem, které sdružuje Asociace pro využití tepelných čerpadel (www.avtc.cz).

Zajímavosti okolo tepelných čerpadel