U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

NATÍRÁME KOV

Kategorie: Moderní dílna – speciál | Autor: IVA TVRZOVÁ

I na tak odolném materiálu, jako je železo, zahlodá „zub času“. Zkorodovaný povrch potřebuje občas nový nátěr. Někdy jej vyžaduje i předmět úplně nový.

Barvy na kov pro exteriér nabízí více firem, výrobky se mohou mírně lišit v některých vlastnostech nebo způsobech aplikace (potřeba základové barvy, způsob nanášení, počet vrstev, doba schnutí, odolnost, barevná škála apod.) Druh barvy (Alkyton, Hammerit, Dulux, Balakom, Swing Color atd.) si proto vybereme podle konkrétních požadavků. Základní postup při aplikaci nátěru je však víceméně shodný.

Příprava barvy

Barvu před použitím důkladně promícháme, pokud možno neředíme. Ředění může být nezbytné, jestliže pracujeme při nízkých teplotách. Vysoké naředění snižuje podíl sušiny v barvě a tím i tloušťku nátěrového filmu (má tedy i vliv na konečný vzhled). Může ovlivnit dobu zasychání.

Čím natíráme

Barvu lze nanášet štětcem, válečkem i stříkáním. Štětce používáme ploché s přírodním dlouhým vlasem. Při nátěru štětcem ředíme barvu maximálně 10 % doporučeného ředidla. Válečky jsou ideální perlonové (8 mm) nebo mohérové (4 – 6 mm). Barvu jimi nanášíme stejnoměrnými tahy v jednom směru. Vyhneme se opakovaným tahům v jednom místě a tlačení na váleček. Pro dosažení doporučené tloušťky suchého filmu aplikujeme většinou dvě vrstvy. Ředíme maximálně 10 % ředidla.

   Při vzduchovém stříkání má být velikost trysky 1 – 5 mm, tlak 2 – 4 bary. Ředění: 10 – 30 % ředidla. Při bezvzduchovém stříkání je velikost trysky 0,009 -0,013 inch, tlak 150 – 200 barů. Ředění: až 20 % ředidla. Nástroje čistíme ředidlem nebo toluenem.

Podmínky aplikace

Teplota vzduchu, upravovaného povrchu a barvy by měla být mezi 5 a 35 °C, relativní vlhkost vzduchu nižší než 85 %. Teplota povrchu musí být nejméně 3 °C nad rosným bodem. Optimální podmínky pro aplikaci jsou 20 °C a vlhkost pod 70 %.

   Vystavení nátěru mlze, rose nebo vysoké vlhkosti a kondenzaci v prvních hodinách může vést k jeho zmatování a urychlenému vzniku koroze. Během schnutí musí být k nátěru zajištěn dostatečný přívod vzduchu. Nátěr je odolný na dotek po 2 až 6 hodinách, druhou vrstvu lze aplikovat po 2 až 24 hodinách (podle druhu barvy a teploty). Plně vytvrzen je nátěr většinou po několika dnech (5 až 14 dnů).

www.hammerit.com, www.commenda.cz, www.balakom.cz

***

POSTUP PŘI NÁTĚRU KOVU

1) Z předmětu odstraníme škrabkou a ocelovým kartáčem okuje, volnou rez a nepřilnavé zbytky barev. Staré, dobře přilnuté nátěry, ale i nový, dosud nenatřený povrch, kvůli dobré přilnavosti zdrsníme.

2) Povrch předmětu omyjeme vodou a očistíme odmašťujícím přípravkem. Povrch musí být před i během aplikace suchý a čistý. Na méně viditelném místě ověříme, zda barva dobře přilne.

3) Nejprve natřeme kritická místa -hrany, obtížně přístupná místa, svary, matky a hlavice šroubů apod. Pak naneseme první silnější vrstvu v celé ploše.

4) Po jejím zaschnutí a je-li to nutné, provedeme druhý nátěr. Při údržbě starého nátěru postačí jedna vrstva, při nátěru na zoxidovaný kov jsou zapotřebí 2 silné vrstvy.

TIP!

Vhodnou nátěrovou hmotou na kov, i zkorodovaný, je Alkyton. Kromě železa ji lze použít i na dřevo, beton, plast a další problémové povrchy (neželezné kovy), a tak barevně sjednotit předměty z různých materiálů. Většinou nevyžaduje základový nátěr. Barva má extrémní pružnost a dlouhodobou barevnou stálost a lesk, dobrou přilnavost a slévatelnost. (Alkyton byl původně určen pro průmyslové použití na velkých plochách v agresivním prostředí.) Rychle schne i při nižších teplotách (nad 5 °C).

* Alkyton nanášíme přímo na kov. Na pozink, nerez, lehké kovy, plasty, keramiku a sklo aplikujeme nejprve základový nátěr Glavinol. V agresivním prostředí jej použijeme i na železný kov.

* Pokud nelze povrch kovu dobře očistit, je vhodný antikorozní základ Penetrátor (dobře zatéká a vytlačí zmikropórů koroze vzduch a vlhkost).

* Základový nátěr Primer se hodí tam, kde potřebujeme práci rychle dokončit.

Alkyton nabízí 24 lesklých, 11 kladívkových, 2 matné a 9 saténových odstínů. Odstíny Kovářská černá a zelená dodají předmětu patinu a vzhled ručně kovaného výrobku. Kladívkové provedení nátěru zas dokáže zamaskovat nerovnosti povrchu (vhodné u povrchů narušených korozí). Vyrábí MOTIP DUPLI s.r.o., doporučená cena je 135 Kč/250 ml, 289 Kč/750 ml a 1682 Kč/5 l. Koupíte v síti prodejen Teta, Barvy – laky apod. a v řetězcích pro kutily.

Více informací na www.motipdupli.cz

O autorovi| TEXT: IVA TVRZOVÁ

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: MOTIP DUPLI

NATÍRÁME KOV