Nástroje na odklízení ledu a sněhu

Se zimou je to v posledních letech všelijaké. Ale nějaká ledovka se objevit může, v horách obvykle na pár dnů nasněží a závěje mohou zafoukat cesty i chodníky. Užiteční zimní pomocníci se vždycky hodí.

Na chalupě může přinést sníh spoustu radostí, ale někdy i obtíže v podobě kluzké terasy či kamenů na zápraží nebo zafoukané příjezdové cesty. Výhodou pomůcek na odstranění sněhu či ledu je možnost mít je po ruce dlouhá léta, protože jsou obvykle dostatečně odolné. Stačí je dobře vybrat a poskytnout jim odpovídající péči. Zatímco hrablo či lopatu stačí očistit, motorová sněhová fréza vyžaduje o něco víc. Pokaždé se to vyplatí.

Posypová sůl je agresivní, proto s ní zacházejte opatrně a vyčistěte od ní po sezóně i různé zásobníky a ruční sypače

fréza s gumovým šnekem

Foto: Grandic

S gumovým šnekem

Fréza M 53 MTD se díky své nízké hmotnosti vyznačuje snadnou manévrovatelností. Pogumovaný šnek z polymeru perfektně vyčistí frézovaný povrch, aniž by ho poškodil. Drobné zmrazky odstraní škrábací nůž, který je připevněn k šasi za šnekem. Fréza má skládací rukojeť, takže ji převezete v autě a v létě vám zabere minimum prostoru. Je vhodná pro rychlé odklízení sněhu z cest, nájezdů, chodníků a menších dvorků (grandic.cz)

sněhová fréza honda

Foto: Honda

Do pořádných hor

Sněhová fréza Honda HSS 970 A s výtlakem až 50 tun za hodinu, záběrem frézovacího mechanismu 71 cm a pásovým pohonem se řadí mezi výkonné stroje na odstraňování většího množství sněhu. V horách vám bude v zimě platnou společnicí. Šnek z oceli o průměru 30 cm si snadno poradí i s udusaným a zmrzlým sněhem (agrozet.cz)

Skládací lopata na sníh

Foto: OBI

Skládací a praktická

Skládací lopata na sníh je doporučenou součástí zimní výbavy automobilu. Je dodávána v praktickém obalu se suchým zipem a s otvory pro umístění na batoh. Lopata vyrobená z kvalitního a odolného plastu má násadu z kovu. Na výběr je barva oranžová nebo modrá. Lopata váží 550 g, ve složeném stavu je dlouhá necelého půl metru a široká 28 cm (obi.cz)

lopata na sníh

Foto: Kotarbau

Hrablo pro dvě ruce

Škrabka či hrablo Practical ECO se dá používat na chodníku, schodech i na střeše. Díky výšce 135 cm nenamáhá záda a dovolí vám pracovat téměř ve vzpřímené poloze. Široká lopata (77 cm) a obouruční držení jsou výhody, které nástroj odlišují od běžného hrabla. U tohoto produktu je lopata z plastu, její hrana má hliníkové kování, které usnadňuje shrnování sněhu a je odolné proti poškození (kotarbau.cz)

teleskopický autosmeták

Foto: Mall

Teleskopický autosmeták

Fieldmann FZO 5013 je teleskopický autosmeták „3 v 1“. V nejdelší poloze má 120 cm, nastavit ho lze do 3 poloh, které umožní odmetení sněhu, použití stěrky, ale i škrábání ledu. Výrobek má hliníkovou rukojeť a nastavitelnou délku od 81 do 120 cm (mall.cz)

rozmetadlo na posyp

Foto: Ryobi

Rozmetadlo na posyp

Ruční rozmetadlo Ryobi 18 V ONE+ OSS1800 je v zimě určeno k snadnému rozmetání posypové soli, ale na jaře a v létě i k rovnoměrnému dávkování osiv či hnojiv. Praktický univerzální přístroj tedy nemusí mimo zimní sezónu zahálet a najdete pro něj využití po celý rok. Nastavitelný rozsah distribuce sypkých materiálů je až do 3,5 m. Rozmetač je vybaven systémem proti ucpávání (bauhaus.cz)

univerzální vozík na rozmetání sypkých materiálů

Foto: Gardena

Univerzální vozík

Gardena sypací vozík L má univerzální využití při rozmetání sypkých materiálů, takže ho lze mít doma na posyp namrzlých chodníků solí, ale i k distribuci osiva nebo hnojiv. Snadno se ovládá pomocí funkce otevřít/zavřít na rukojeti, kde lze rovněž nastavit množství posypového materiálu. Rozmetací válec rozptyluje posypový materiál rovnoměrně, vozík se dá snadno čistit a propláchnout vodou (obi.cz)

posypová sůl

Foto: Eva.cz

Posypová sůl

Posypovou sůl lze nakupovat balenou v pevných pytlích, ale i v plastových kyblících, které mohou být pro její nabírání do menších rozmetačů praktičtější. Skladujte ji v suchu a používejte ji obezřetně, protože není nejšetrnější k okolní přírodě. Pro rovnoměrné rozptýlení soli bez zbytečného plýtvání se hodí různé typy rozmetačů (eva.cz)

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Nástroje na odklízení ledu a sněhu