U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

NÁPADY DO NEPOHODY

Kategorie: Stavba | Autor:

Před zimou utíká do tepla městských bytů kdejaký chatař či chalupář. Často si pak říká, zda je jeho domeček na venkově v pořádku, vzpomíná, zda opravdu na nic nezapomněl. Náš čtenář Jan Pavlíček z Chotěboře se s námi podělil o své zkušenosti z pobytu na chatě, kde tráví většinu roku:

* Jelikož se pohybuji pomocí francouzské hole, je pro mne problém obsluha hrabla na sníh. Místo něho používám železné hrábě se záběrem 60 cm. Stačí je pouze jednou rukou tahat za sebou, jít několikrát a chodníček je za chvíli čistý.

* V zimě za mrazivého počasí je nepříjemné hledat nahonem nějakou škrabku na očištění skel automobilu od námrazy. Osvědčila se mi prázdná telefonní karta.

* Telefonní karty nebo dobíjecí karty od mobilu, které již dosloužily, se můžou využít i jinak, například v dílně jako jednorázové stěrky při nanášení lepidla či tmelu, nebo v kuchyni k odstranění připáleného obsahu hrnců,

* V tuhých mrazech každý z nás řešil problém, co se zamrznutým zámkem u auta? Osvědčilo se mně do zámků u automobilu i u venkovních dveří od domu v období před nastávající zimou aplikovat pomocí injekční stříkačky brzdovou kapalinu.

* Kožené boty proti promáčení napouštím modrou Indulonou. Když se přesto do nich dostane voda, ohřeju na plechu v troubě keramzit a pak ho nasypu do bot. Ty se krásně vysuší, aniž by se poškodily, jako se to může stát při působení přímého tepla.

* Pokud opouštím svou chatu v zimě, zkušenosti mi velí vypustit vodu z potrubí. Nikdy nezapomenu na sifon pod kuchyňským dřezem, umyvadlem a především na vodu v zápachové uzávěrce v záchodové míse. Vodu buď odstraním, nebo do ní naliju trochu Fridexu nebo podobné mrazuvzdorné kapaliny používané v autě. Stačí opravdu málo, voda tak nezamrzne, jen zrosolovatí.

* Máte-li v oknech gumové těsnění, potřete je glycerinem (stejně tak těsnění kolem dveří auta). Guma nekřehne a nepřimrzá.

* A na závěr i něco pro mlsný jazyk: když přijdete řádně vymrzlí z procházky, připravte si Medvědí mléko. Spolehlivě zahřeje: Do nahřáté sklenice nebo hrnku nalijeme cca 0,5 dl rumu a zalijeme vřelým mlékem. Osladíme medem, povrch můžeme ozdobit granulovaným kakaem.

NÁPADY DO NEPOHODY