U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Kupujeme krb

Kategorie: Doma /pr článek/ | Autor:

Krb je již odpradávna spojován s příjemnou atmosférou a teplem “skutečného” domova, což je jistě jeden z mnoha důvodů jeho stále rostoucí obliby v bytových či rekreačních objektech.

Krby se stávají nejen stylovým doplňkem našich interiérů, ale zejména plnohodnotnou součástí topného systému, jenž představuje nejméně nákladný a především velmi efektní a ekologický zdroj tepla. Otevřené krby instalované v minulých letech byly sice symbolem pohody a klidu, avšak již méně zdrojem tepla, neboť účinnost v otevřeném ohništi dosahuje maximálně 15 %. Naproti tomu u uzavřeného ohniště dosáhneme účinnosti až 80 %. To je rozdíl velmi markantní, nemyslíte?

Jaký zvolit materiál

Co se týče krbového ohniště vedou všechny argumenty ve prospěch litiny namísto plechu. Litina sice potřebuje o něco delší čas na rozehřátí a delikátnější zacházení, zato ještě dlouhou dobu po vyhasnutí paliva vydává naakumulované teplo. Další důležitou vlastností litiny je, že si i při extrémně vysokých teplotách uchovává stálost tvarů. Konečná úprava litinového ohniště je obvykle nabízena v černém nebo šedém nátěru, můžeme využít i efektního mosazného orámování.

U krbového obložení můžeme vybírat z přírodních materiálů, jako je gardský, bretignacký, estailladský nebo castillonský kámen, či pískovec z Naux, travertin, mramor… Pokud jsme se však již “vydali z peněz” za kvalitní litinové ohniště, je na trhu pestrá nabídka obložení z kamene umělého, či z kamene z místních zdrojů.

Čím v krbu topit

Pro dobrou funkčnost krbového ohniště je především důležitý výběr paliva. Používejte polena z tvrdého dřeva, které vysychalo na krytém a dobře větraném místě minimálně dva roky. Tvrdé dřevo je výhřevnější a tvoří lepší uhlíky. Nejlepší je topné habrové dřevo, případně dub, jasan, javor, bříza, jilm, buk atd. Naopak nikdy nepoužívejte dřevo syrové a dřevěný odpad – může dojít až k požáru v kouřovém průduchu.

Postup při topení,

odstraňování popela a údržba krbového ohniště

Při přikládání paliva otevírejte dvířka pomalu, aby nedošlo k mohutné výměně vzduchu, a tím k úniku zplodin do místnosti. Pro zachování vysokého výkonu dbejte, aby na vrstvě uhlíků byla vždy minimálně dvě polena. Pro nižší výkon (např. přes noc) vyberte polena silnější.

Popel vynášejte pravidelně a tehdy, když je ohniště vychladlé. Ohniště je třeba pravidelně čistit. Krbové sklo lze čistit pouze po vychladnutí, a to čisticím prostředkem určeným pro tyto účely. Nikdy nepoužívejte abrazivní prostředky nebo přípravky na mytí oken apod.

Komín je základ

V neposlední řadě nesmíte zapomenout, že základem dobře fungujícího krbu je odpovídající komín a jeho odborná instalace, zajišťující tah požadovaný výrobcem.

Teplovzdušné rozvody

Za zmínku rovněž stojí možnost vybudování teplovzdušného rozvodu, tedy systému, kdy jeden krb (obvykle umístěn v centrální místnosti domu) dokáže pomocí výfukových ústí velmi účinně temperovat další obytné místnosti v domě. (Teplovzdušné rozvody detailně rozebereme v č. 10 v pokračování miniseriálu o vytápění.)

Upozornění: Pozor na nabídku levných litinových ohnišť, které nemají certifikáty a tudíž u nich nejsou zaručeny požadované vlastnosti, dle nařízení vlády č. 163/2002 Sb. ve smyslu § 7 odst. 2. Nepodceňujte tuto skutečnost, která chrání Váš majetek!

Francouzská krbová ohniště

– kvalita snoubící se s jistotou

Z pestré nabídky krbových ohnišť a krbových obestaveb od renomovaných francouzských značek Invicta, Laudel, Fabrilor, či Mondial Cheminées si jistě vybere každý zákazník. Ohniště jsou vyrobena ze speciální litiny určené pro topná tělesa a jsou odlévána ve slévárně, jež splňuje normu ISO 9002. Spotřeba dřeva je 3 kg/hod. Všechna ohniště jsou vybavena popelníkem, roštem, deflektorem a klapkou (u Laudelu na přání). Litinová ohniště lze vybírat ze široké nabídky jak dle tvarů, velikostí, vnějšího i vnitřního designu. Nabízíme vám krbová ohniště s prosklením rovným, dvojím, bočním (i ze všech čtyř stran) panoramatickým či prizmatickým, která umožňují široký výhled na oheň. Ohniště jsou vybavena systémem na oplach skla. Rovněž povrchová úprava je nabízena v několika variantách. Ohniště mají nominální výkon od 12 do 16 kW, korigovaný objem vytápěného prostoru se pohybuje od 200 do 450 m3.

Kolekci krbového obložení tvoří celá řada nejrůznějších modelů jak z přírodního, tak umělého kamene. Společným jmenovatelem jsou však čisté a vznešené linie, příjemné tvary a především nadčasová elegance. Všechny krby z naší nabídky jsou vyrobeny metodami, které zaručují každému výrobku charakteristickou řemeslnou jakost a dokonalé zpracování.

Dovozce a prodejce krbů a krbových kamen:

BHS Praha, s.r.o.

Slévačská 744/1

198 00 Praha 9

Tel.: 281 86 33 44

Fax: 281 86 23 76

Internet: www.bhs-praha.com

E-mail: krby@bhs-praha.com

!!! Nenechte si ujít pokračování našeho miniseriálu v příštím čísle (Chatař & chalupář č. 10), tentokrát na téma Teplovzdušné rozvody !!!

Kupujeme krb