U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Jak vyčistit zašlé kovové předměty

Kategorie: Dílna | Autor: Karel Štech

Poradna

Naše pravidelná čtenářka nám zaslala několik dotazů, týkajících se vylepšení interiéru chalupy. Odpovědi možná budou zajímat i vás.

* Mám zašlé mosazné kliky u dveří a nemůžu je ničím vyčistit (čpavek ani nic podobného nepomáhá).

   Pokud jsou mosazné kliky zcela zčernalé, odmontujeme je ze dveří a naložíme do roztoku saponátu (například prášek do pračky v horké vodě). Část špíny se odplaví, zbytek by měl odstranit tento horký roztok: asi 4 lžíce octa a dvě lžíce soli dáme do půl litru horké vody. Zoxidovaná vrstva se zpravidla natolik uvolní, že se pak dá odstranit tvrdým silonovým kartáčem. V případě potřeby koupel i drhnutí opakujeme. K závěrečnému vyleštění použijeme Sitol (náhražka Sidolu); lahvička o obsahu 3 dl stojí asi 24 Kč. Černý povlak z klik lze také odstranit kartáčem s mosaznými (nikoli ocelovými!!!) štětinami. Povlak se dá také odbrousit: koupíme si tzv. brusné houbičky (ve velkých prodejnách s barvami). Houbičky musí být dvě: tou s hrubším zrněním (80 až 100) se nečistoty odstraní, houbičkou s jemným zrněním (minimálně 180) se klika vyleští. Čistit kliky namontované na dveřích prakticky nelze. U starých typů se při demontáži musí vytáhnout roznýtovaný čep; někdy se to nepodaří a musí se i odvrtat.

* Stejně tak bych ráda něčím vyčistila zašlé kovové tyče od lustrů.

   Jestliže jsou trubkové závěsné tyče mosazné, platí totéž co u klik. V případě, že jsou ocelové (zjistíte to pomocí magnetu), bývají pochromované. Chrom se někdy loupe, což se nedá nijak opravit, leda celý závěs osmirkovat a natřít vhodnou barvou na kov. Možná, že závěsy jsou jen znečištěné – nechte si je sundat a zkuste je umýt nějakým radikálním prostředkem (například nitroředidlem nebo acetonem; ty odstraní nalepený prach). Při použití těchto ředidel větrejte, nebuďte doma sama (může dojít k nevolnosti), pracujte v rukavicích a nepokapejte podlahu ani sebe; tyto chemikálie odbarvují textil a naleptávají umělé hmoty.

Jak vyčistit zašlé kovové předměty