U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Na dřevo lak nebo olej?

Kategorie: Speciál – podlahy na míru | Autor: Martina Lžičařová

Ani odborníci se neshodují, jaký způsob ošetření povrchu podlahy z masivu je nejlepší. Zda dřevěnou podlahu jednoznačně nalakovat, nebo je vhodnější dřevo napustit olejem či voskem. Všechno má své výhody i nevýhody.

Otázka výběru povrchové úpravy dřevěných podlah závisí na osobním vkusu uživatele, jeho náročnosti a také ochotě investovat do kvality a následné údržby. Důležité je i sladění vzhledu podlahy s interiérem, kdy je možné vhodnou volbou povrchové úpravy podlahy navodit příjemnou atmosféru bydlení.

Ošetření podlahy transparentními laky představuje tradiční způsob povrchové úpravy podlah. Významnou výhodou v tomto případě je možnost volby z celé řady různých typů laků – vodou ředitelných či tradičních, na bázi rozpouštědel a navíc ještě v různých stupních lesků – od zcela matných až po vysoce lesklé. Je ale zapotřebí optimální volby. Je-li vrchní vrstva laku příliš tvrdá, může se tříštit a praskat. Je-li příliš měkká, nenabízí žádnou účelnou ochranu proti oděru a jinému opotřebování.

Další předností laku je jeho snadná aplikace, kterou zvládne i zručný kutil, a také následná údržba. Nalakovaný povrch stačí vysávat či stírat vlhkým hadrem, čas od času ošetřit polišem. Nevýhoda této povrchové úpravy se projeví v případě renovace, kdy je obvykle nezbytné vybrousit původní lak a teprve pak opět povrch lakovat nebo ošetřit jiným způsobem.

Hlavní předností voskovaných a olejovaných podlah je jejich vzhled, nevýhodou finanční náročnost a údržba. Oleje a vosky zvýrazňují přirozenou strukturu dřeva, jeho vrchní vrstva zůstává otevřená a dýchající. Obzvlášť krásné bývají olejem napuštěné podlahy z tmavých druhů dřev. Dřevo impregnované olejem spolehlivě odráží nečistoty, ale je málo odolné vůči chemikáliím a gumovým podrážkam bot (pokud není ošetřeno speciálními vosky a mýdly).

Dřevěnou podlahu je možné ošetřit také vytvrzovacím olejem (podlaha se napustí olejem, který vytvrdne a vytvoří odolnou povrchovou úpravu), jde ale o aplikaci náročnější na dodržování určitých pravidel, a proto je vhodné raději na tuto činnost objednat specializovanou firmu.

Velkou výhodou jsou opravy voskovaných nebo olejovaných povrchů. Malé defekty nejsou tak patrné jako u laku a opravy lze provádět místně. Postižené místo se pouze přebrousí a napustí olejovou emulzí.

Při údržbě je nutné ale počítat s občasným “oživováním” povrchu podlahy k tomu určenými prostředky, jak často závisí na intenzitě zatížení.

***

LAK

Přednosti:

* lak chrání dřevo – tvrdost laku lze volit podle budoucího zatížení podlahy

* podlaha se jednoduše udržuje – stačí ji setřít vlhkým mopem

* celá plocha se jednolitě uzavře

Nevýhody:

* i malé opravy skvrn jsou na povrchu vidět

* při renovaci povrchu je nezbytné původní lak celý vybrousit

* pod uzavřeným povrchem dřevo nedýchá, vznikají spáry

* lak vlastně odděluje uživatele od dřeva

VOSK

Přednosti:

* při renovaci se nemusí brousit, podlahu stačí pouze setřít

* nevytváří vrstvy – uživatel není oddělen od dřeva

* je vhodný do vlhkých prostor, neboť póry zůstávají otevřené a vlhkost má možnost unikat a současně je dřevo i naimpregnované

* je ekologickým povrchem – bez škodlivých látek pro zdraví

* zachovává přirozený, matový vzhled dřeva

Nevýhody:

* vyžaduje intenzivní údržbu

* vysoká vydatnost (spotřeba)

OLEJ

Přednosti:

* nevytváří vrstvy, budí pocit měkkého povrchu s přirozeným matovým vzhledem dřeva

* skryje jemné oděry a stopy po podpatcích

* dřevo je naimpregnované, póry zůstávají otevřené a může jimi unikat vlhkost

Nevýhody:

* nesnadná aplikace, kdy se musí dodržet technologický postup a olej je třeba přesně vetřít do povrchu

* i při běžné údržbě je třeba povrch stále sytit olejem (nevhodné do prostor s vysokou zátěží)

* není odolný vůči chemikáliím

***

FOTO TERHÜRNE A AU-MEX

Vícevrstvá dřevěná podlaha s horní lakovanou vrstvou

Tvrdý voskový olej na dřevěné a korkové podlahy

Plovoucí podlaha z masivní borovice tónovaná Osmo color dekoračním voskem

Na dřevo lak nebo olej?