Na dovolenou s platební kartou

Rubrika: Hospodaření

Než vyrazíte na dovolenou do zahraničí, seznamte se s možnostmi, jak efektivně platební kartu využít.

Foto: Petr Živný

Na dovolené je lepší kombinovat více možností placení. To znamená mít u sebe nějakou hotovost v místní měně nebo v lehce směnitelné měně (USD, EUR) a k tomu i platební kartu. Ta je ideální pro placení větších částek, například za ubytování v hotelu nebo pro nenadálé výdaje.

Za platby kartou se v obchodech a restauracích v zahraničí (stejně jako v Česku) neplatí nic. Mimo Evropu se ale bez hotovosti neobejdete a budete potřebovat vybírat z bankomatu. Před odjezdem si proto prověřte výši denních nebo týdenních limitů pro výběry, abyste mohli vybrat dostatečnou sumu.

Vybírat z bankomatu má své výhody, protože nemusíte peníze vláčet s sebou a banky vám také peníze smění za lepší kurz než ve směnárně. Za výběr z bankomatu v zahraničí si banky většinou účtují fixní poplatek zhruba od 80 do 200 Kč plus zhruba 0,5 % až 1 % z vybírané částky. Jsou ale i výjimky.

Jak vybírat nejlevněji

Některé banky nabízejí výběr z bankomatu v zahraničí buď zdarma, nebo za poplatek stejný jako v Česku. Jedná se o tyto banky: mBank, UniCredit Bank, Českou spořitelnu, ČSOB a Poštovní spořitelnu. Od července to bude i Komerční banka.

U debetních karet mBank jsou všechny výběry v zahraničí zdarma. Vyšší je ale kurz, jímž banka převádí koruny na cizí měnu (při výběru tisícových částek se to projeví v řádu korun).

UniCredit Bank nabízí výběr ze svých bankomatů v sedmnáctce evropských zemí za stejných podmínek jako v ČR, tzn. výběr bez poplatku, nebo do 10 korun (pozor: mimo bankomaty UniCredit Bank platíte 100 Kč + 1 % z vybírané částky).

U České spořitelny lze v rámci skupiny Erste vybírat za šest korun. Erste má pobočky hlavně ve střední a východní Evropě.

ČSOB a Poštovní spořitelna nabízejí levnější výběry ze svých bankomatů pouze na Slovensku, kde zaplatíte šest korun. U Poštovní spořitelny zaplatíte na Slovensku (zase jen v bankomatech ČSOB) pětikorunu, ale jen pokud použijete debetní kartu či Maxkartu.

Poměrně levný výběr z jakéhokoli zahraničního bankomatu nabízí také Volksbank s debetní kartou Holiday. Jeden vás přijde na 29 korun.

Od prvního července budou mít jeden bezplatný výběr v jakémkoli bankomatu v zahraničí také někteří klienti Komerční banky: majitelé studentských kont G2 nadstandard a držitelé embosovaných kreditních karet.

Elektronická nebo embosovaná?

Embosovaná karta má údaje o majiteli vytištěné plasticky, což umožňuje placení i na místech bez elektronického terminálu. V Evropě jsou možnosti platit elektronickou kartou poměrně dobré, v zámoří, obzvlášť v severní Americe, jsou omezené. Například nelze udělat rezervaci v hotelu či platit v autopůjčovnách. Na platební karty obecně se nelze spoléhat ve státech mimo Evropskou unii, tedy třeba v Egyptě, Tunisku nebo Turecku. Bez hotovosti se tam neobejdete u drobných obchodníků ani v běžných restauracích.

Platební karty a pojištění

Banky často k platebním kartám přidávají cestovní pojištění. Zkontrolujte si, jak vysoké limity pojistného plnění máte nastaveny (u běžných karet nejsou nijak vysoké a spoléhat na ně příliš nelze, jsou ale i výjimky).

Informujte se také, zda máte u vaší karty nárok na asistenční službu, která vám může v krizových situacích výrazně pomoct (zajistí např. telefonickou pomoc v nouzi, tlumočení a překlady při styku s policií či soudním řízení, pomoc v případě ztráty dokladů apod.).

Hotovost pomocí služby Cashback

Kromě výběru hotovosti z bankomatu existuje v některých evropských, ale i mimoevropských zemích možnost dodatečného získání hotovosti při platbě u obchodníků. Pomocí cashbacku můžete získat i menší částky zahraniční měny, často bez poplatků, např. v Dánsku, Švédsku, Itálii, Polsku nebo Velké Británii, ale také v jižní Africe nebo USA.

Vybrat kartou lze i na menších bankovních pobočkách nebo v některých směnárnách, poplatek za tuto službu však bude o něco vyšší.

Ztráta peněz a karet

Nenoste všechny doklady a karty pohromadě, rozdělte je, něco nechte v hotelu. Při ztrátě karty je prvním krokem její blokace (telefon si napište před odjezdem). Ztratíte-li i peníze, můžete si je nechat poslat. Levně i rychle to jde prostřednictvím specializovaných firem jako Western Union nebo Chequepoint, event. Česká pošta či Poštovní spořitelna. U Western Union převod probíhá během několika minut. Váš příbuzný nebo známý složí na pobočce na vaše jméno peníze, vy si je vyzvednete na pobočce v zahraničí (lze to i pokud ztratíte doklady). Odeslat 10 000 Kč vyjde na 850 korun.

TEXT: JIŘÍ ZATLOUKAL
FOTO: PETR ŽIVNÝ

Na dovolenou s platební kartou