Mýty o krátkodobých půjčkách

Krátkodobé půjčky se v posledních letech zařadily mezi stále využívanější finanční produkt. Někomu dělají těžkou hlavu, někdo na ně nedá dopustit. Protichůdné emoce, jež často vzbuzují, nezřídka způsobují mýty a pověry, které o nich panují. Podívejme se na pár nejčastějších.

 

 

Krátkodobá půjčka je drahá
Existuje nepřeberné množství společností, které půjčky nabízejí. Některé z nich jsou extrémně nevýhodné a lidé by se jich měli vyvarovat. Naopak existují společnosti, které nabízejí půjčky cenově srovnatelné s produkty v bankách. „Klienti by měli být opatrní a vždy si ověřit, kolik za půjčku skutečně zaplatí. Správný produkt není drahý a dokáže ušetřit spoustu starostí,“ říká Gabriela Síkorová ze společnosti Ferratum. Další výhodou je rychlost, s jakou je půjčka schválena a vyřízena.

 

Za krátkodobou půjčku zaplatím tisíce procent na RPSN
U půjček se často používá zkratka RPSN. Takzvaná Roční Procentní Sazba Nákladů je údaj, který udává, kolik za půjčku zaplatíme po dobu jednoho roku. V případě krátkodobých půjček je ale takové srovnání zcela zavádějící, protože náklady na půjčku, kterou klient zaplatí za tři týdny, se přepočítává na období celého roku.  Podívejme se na příklad:
Půjčíte-li kamarádovi na týden 10 Kč a on vám po týdnu vrátí jedenáct, budete za největšího lichváře, protože RPSN vystoupá na astronomických 14 128 %! Jenže skutečný náklad pro vašeho kamaráda bude jen jedna koruna, což znamená skutečný náklad na půjčku deset procent.
RPSN tak není hlavním ukazatelem výhodnosti půjčky. Naopak, jak ukazuje náš příklad, v případě krátkodobých půjček je zcela zavádějící. Proto je třeba ověřit si skutečné náklady na půjčku. To platí jak v bance, tak u nebankovní společnosti.

 

Krátkodobá půjčka je zbytečný luxus
Pokud si potřebujete půjčit na dovolenou nebo na dárky k Vánocům, pak je krátkodobá půjčka opravdu zbytečný produkt. Využití naopak najde v neočekávaných životních situacích. Rozbil se vám drahý spotřebič? Je třeba zaplatit nečekanou opravu auta? Pokud jste s takovým nákladem nepočítali a nemáte ke konci měsíce dostatek peněz v rodinném rozpočtu, je právě rychlá půjčka řešením. Peníze dostanete rychle a půjčku splatíte hned po výplatě. Například ve Skandinávii běžně tyto půjčky používají lidé, kteří mají proměnlivý příjem. To jsou například obchodníci, překladatelé nebo umělci.

 

V bance mi na úvěr dají lepší podmínky
Banka vám určitě ráda pomůže a peníze vám poskytne. Jenže vyřízení bankovní půjčky chvíli trvá. „Pokud peníze potřebujete jen na krátkou dobu do výplaty a nejedná se o větší obnos peněz, pak je banka v nevýhodě. Běžná spotřebitelská půjčka se totiž hodí spíše na dražší vybavení, které budete splácet déle než jeden rok. Krátkodobá půjčka je naopak vhodná na pokrytí nečekaných výdajů v období před výplatou,“ říká Gabriela Síkorová ze společnosti Ferratum. Jste-li si jisti, že za 14 dní budete moci půjčený obnos bez problémů vrátit, není nejmenší důvod se tohoto úvěru obávat.

TEXT: REDAKCE
FOTO: SHUTTERSTOCK

Mýty o krátkodobých půjčkách