Moření dřeva

Rubrika: Dílna

Dřevo potřebuje čas od času oživení, toho lze docílit poměrně snadno mořením. Tím zvýrazníme přirozenou kresbu dřeva, ale můžeme tak změnit i jeho odstín či barevný tón, pro získání požadovaného efektu bez krytí.

Mořidla si lidé často pletou s lazurou. Jedná se ale o dva odlišné způsoby ošetření dřeva. Mořidla dřevo barevně tónují vlivem chemické reakce mezi dřevem a mořidlem. Neposkytují však dřevu ochranu, proto se ještě mořené dřevo finálně ošetřuje voskem, olejem nebo transparentním lakem. Lazury ke zvýraznění nebo změně barevného tónu dřeva používají pigmenty a povrch dřeva více či méně chrání v závislosti na tom, zda jde o lazuru silnovrstvou, nebo tenkovrstvou.

Kapalina nebo prášek

Mořidla jsou k dostání kapalná nebo ve formě prášku. Mořicí prášky se rozpustí ve vodě podle návodu. Mořicí kapalina je připravena pro okamžité použití a je buď lihová, nebo na bázi vody. Mořidla na bázi vody mají tu výhodu, že nezapáchají a štětec nebo váleček lze  snadno vyčistit. Oproti lihovým však počítejte s až dvojnásobnou délkou schnutí.

Příprava podkladu

Než se pustíme do moření, připravíme si dřevo tak, aby bylo dokonale hladké a suché. Na menší a středně velké plochy je ideální brusný špalík, kdy brousíme ve třech krocích a volíme postupně od hrubšího (zrnitost 120) přes střední (zrnitost 150) až po jemný papír (zrnitost 180). U velkých ploch si pomůžeme bruskou. Postupujeme vždy ve směru vláken dřeva. Brusný prach odstraníme suchým kartáčem. Od tohoto okamžiku bychom měli zabránit styku dřeva s kůží, abychom je nezamastili, po namoření by na povrchu mohly zůstat viditelné skvrny.

Nanášení mořidla

Připravíme si dostatek mořicí tekutiny, s ohledem na savost dřeva a požadovanou intenzitu výsledného efektu. Nanášení mořicí tekutiny děláme rychle. Mořidlo nanášíme sytě a tekutinu okamžitě rozetřeme ve směru vláken dřeva.
Pracujeme se štětcem nebo válečkem. Použít lze i stříkací pistoli vhodnou na velké plochy. Teplota by měla být okolo 20 °C nebo podle doporučení výrobce a v místnosti by se nemělo prášit.

Text: Tomáš Krásenský
Foto: Shutterstock

Moření dřeva

Moření dřeva