Momentové klíče

Rubrika: Dílna

Některé šroubové spoje by se měly utahovat doporučeným utahovacím momentem. K tomu slouží momentové klíče.

Utahování šroubového spoje je proces působení síly na rameni. Z mechaniky je tato veličina známa jako moment síly a její jednotkou je newtonmetr (Nm). Lidsky řečeno utahovací moment je součinem síly a délky ramena, na kterém působí.

alternativou k momentovému klíči je digitální adaptér

Méně je někdy více

Většinou utahujeme šrouby či matice tak nějak „od oka“ s větším či menším citem. Máme pocit, že čím více spoj dotáhneme, tím lépe bude držet. Příliš velká utahovací síla ale může v extrémním případě způsobit prasknutí šroubu. Naopak při nedostatečném utažení hrozí povolení spoje.
Proto je u některých spojů předepsáno, jakým momentem se mají utahovat. Určitě jste se s tím setkali u šroubů nebo matic kol osobních automobilů. Doporučený utahovací moment ale najdete třeba také v návodu na travní sekačku, kde se má dodržet při upevňování žacího nože na hřídel, aby správně fungovala střižná spojka (pokud na přírubě je).

digitální momentové adaptéry se nasadí na
ráčnu. 1 290 kč (extol)

kvalitní momentové klíče mají kalibrované
hodnoty. 2 290 kč (Fortum)

Klíče pro kutily

Přesně kalibrované momentové klíče s odchylkami v jednotkách procent jsou velmi drahé a pro většinu kutilů nadbytečné. Na trhu však existuje dostatek méně přesných momentových klíčů, které do dílny či na chalupu stačí.
V zásadě je můžeme rozdělit na mechanické a elektromechanické, kterým se říká také digitální. Momentové vždy fungují v nějakém omezeném rozmezí, např. 5–25 (pro bicykly) nebo 40–200 Nm (pro osobní automobily). Klíče pro větší utahovací momenty jsou delší a mají větší čtyřhran pro upnutí hlavic.

kutilové momentový klíč využijí třeba při
výměně kola u auta

Mechanika, nebo digitál

Mechanické klíče se vyrábějí lámací a překlapávací, které jsou dostupné také ve verzi hobby. Připomínají běžnou ráčnu, mají ale otočnou rukojeť, pomocí které se nastavuje utahovací moment. Zjednodušeně řečeno se tím stlačuje pružina, která tlačí na mechanismus ráčny. Když utahovací síla dosáhne určité hodnoty, ráčna se protočí. Cena těchto klíčů je zhruba 1 000 Kč.
Digitální klíče měří utahovací moment a při dosažení nastavené hodnoty vydají zvukový signál. Zajímavou alternativou jsou momentové adaptéry, které se nasadí na libovolnou ráčnu a promění ji tak v digitální momentový klíč. Seženete ho za cenu přes tisíc korun.

Text: Tomáš Krásenský
Foto: archiv firem a Shutterstock

Momentové klíče

Momentové klíče