Elektronické pomůcky na stavbu

Nejrůznější elektronické měřiče či detektory se obvykle vejdou do kapsy a ušetří vám čas, peníze a někdy mohou předejít i haváriím a ohrožení života.

Zmíněné riziko může nastat třeba v případě, že navrtáte nebo přeříznete elektrické vedení ukryté ve zdivu. Vyhnete se mu s použitím detektorů, které mohou podobným případům předcházet.
Detektor se vám vyplatí v případě, že se pouštíte do rekonstrukce domu a nevíte, kudy vedou původní rozvody elektřiny, vody a odpadů. Rozdíl mezi jednotlivými přístroji tohoto typu spočívá v komfortu obsluhy a v tom, jaké materiály dokážou odhalit a do jaké hloubky je zachytí. Ty levnější zpravidla odhalí pouze některé kovy, dražší „vidí“ i plasty či dřevo a často umí tyto materiály lokalizovat přesněji.
Při pracích tohoto typu je dobré mít po ruce i elektrickou zkoušečku. Spolehlivost přístroje však může v tomto případě být bez nadsázky otázkou života a smrti, takže si pořiďte zkoušečku kvalitní a certifikovanou.

Rychlé měření

Skvělou a efektivní pomůckou jsou i digitální metry či laserové dálkoměry. Měření vzdáleností je rychlé, jednoduše se namíří paprskem na příslušný bod a zmáčkne se tlačítko. Změříte tak nejen požadovanou délku latě či výšku zdi, ale i potřebné vzdálenosti v terénu či na střeše. Kromě přesného měření umí tyto přístroje i rychlé výpočty plošných i objemových rozměrů. Pokud budete laserový metr využívat především k vyměřování delších vzdáleností, pořiďte si přístroj s funkcí tracking, která umožní jednotlivé získané rozměry automaticky spojovat a sčítat.
Existují i levné ultrazvukové elektronické metry, ale laserové měřiče vzdáleností jsou přesnější a lépe se s nimi pracuje. Důležitý je i rozsah měření, ale většinou si vystačíte s přístrojem, který má rozsah 0,1–50 m.

Digitální vodováha je užitečný multifunkční měřič, který využijete na stavbě i v dílně (Bosch)

Digitální vodováhy

Skvělými pomůckami jsou i digitální vodováhy. Slouží k elektronickému měření sklonů a rovin. Měření je opět velmi jednoduché, šipky na displeji vás navedou, jakým směrem je třeba vodováhou pohybovat k dosažení pozice 0° nebo 90°. Vodováha bývá vybavena i akustickou signalizací, která ohlásí přechod přes hodnoty 0° a 90°. Od věci není ani klasická manuální vertikální a horizontální vodováha v přístroji.

Elektronické detektory odhalí ve zdivu vedení či předměty, které byste mohli poškodit vrtáním a sekáním (Bosch)

Mobilní aplikace

Pro majitele smartphonů existuje stále širší nabídka aplikací, které lze na stavbě a v dílně využívat podobně, jako některé digitální měřiče. Právě vodováhu nahradí nivelační aplikace s názvem Bubble Level, ale ke stažení (např. na Google Play) existuje i řada dalších variant, často vybavených i dalšími užitečnými funkcemi. Telefon funguje podobně jako vodováha, jednoduše ho přiložíte a sledujete elektronický horizont či bublinu.
Aplikace s názvem SizeUp nahradí elektronický metr. Funguje velmi jednoduše a využijete ji hlavně pro měření kratších vzdáleností, takže se hodí třeba pro truhlářské práce. Na zmíněném Google Play ostatně najdete i další aplikace typu pravítka. Oblíbený je například i Ruler App, který měří v centimetrech nebo v palcích a umí i ukládat naměřené údaje. Mobilní aplikace jsou obvykle k dispozici pro operační systémy Android i iOS, fungují ve smartphonech i tabletech a bývají často i zdarma.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Elektronické pomůcky na stavbu