U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

MECH NA KRYTINĚ

Kategorie: Stavba | Autor: Vladimír Procházka

PORADNA

Nahromadilo se nám několik dotazů, týkajících se problémů s mechem, který se usazuje zejména na střechách poblíž

lesa. Proto jsme požádali našeho spolupracovníka

o souhrnnou odpověď – a přidáváme i názor čtenáře.

V první řadě doporučujeme obrátit se na výrobce krytiny, popřípadě se poradit s firmou, od které jste si ji nechali položit, zda neexistuje nějaký speciální prostředek na ten který druh. Jinak se pokusíme o několik obecných rad, jak by se dalo zabránit porůstání krytin z nasákavých materiálů, jako jsou pálené tašky nebo vláknocementové šablony nebo vlnovky.

Pro zásah si vybereme suchý den a nejlépe podmračné počasí bez slunečního úpalu. Nejprve střechu opatrně očistíme měkkým koštětem (rozhodně ne drátěným kartáčem nebo špachtlí). Krytina se nesmí poškodit do hloubky. Po oprášení na ni nastříkáme nebo nalijeme zelenou či modrou skalici (dostane se v drogerii nebo v prodejnách pro kutily; návod použití najdete na obalu). Jakmile střecha vyschne a mech nebo lišejník zčerná, krytinu znovu ometeme a posoudíme, zda byl zásah dost účinný. Někdy je zapotřebí jej opakovat.

Jestliže je střecha v pořádku, natřeme krytinu jednou nebo vícekrát Lukofobem. Další nátěr musí přijít do ještě zavlhlého předchozího! Suchý nátěr by totiž odpuzoval vodu. V tom případě bychom museli aplikovat spíše Silifob, který je na bázi benzinu. Dosud jej vyrábí jako koncentrát s číslem 39 Druchema. Další možností je Ladax v prášku apod. Je třeba informovat se v prodejně. Jde o nemastné emulze, které lze po vyschnutí, zhruba za 2 – 4 hodiny, natírat různými barevnými nátěry (např. Eterfix, BIS, LX atd.)

Další možností, vhodnou i u nenasákavých materiálů, je použít “SAVO proti plísním” nebo zahrádkářský prostředek Roundap, který zničí všechen rostlinný život, ale po styku se zeminou se beze zbytku rozkládá. Není nám ovšem známo, jak výše uvedené prostředky působí na kovy a zda nepřispějí k vyšší korozi okapů. Máte-li svodové systémy z umělé hmoty, tento problém samozřejmě odpadá.

MECH NA KRYTINĚ