U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Má sedm krás

Kategorie: Zahrada | Autor: ing. Eva Skalská

Snad na každém kousku méně intenzivně ošetřovaného trávníku se krčí skromná, ale houževnatá rostlinka – sedmikráska neboli chudobka (Bellis perenis). Je to vytrvalá květinka, která roste planě v celé Evropě a západní Asii. V minulých desetiletích byla intenzivně šlechtěna a výsledek se brzy dostavil. Sedmikrásy mají větší a dokonce plné květní úbory, celkově nápadnější vzhled a samozřejmě i vyšší nároky na stanoviště a pěstování. Zahradní odrůdy vytvářejí robustnější kompaktní trsy listových růžic, které jsou široké 20 cm a vysoké 8 cm. Stvol je přímý, zakončený jedním květním úborem a je podle odrůdy vysoký 10 až 25 cm. Jednoduché, poloplné nebo i plné květní úbory jsou půvabné, a to jak barevně, tak i stavbou. Upoutají nás rozmanitými odstíny růžové a červené barvy, ale i čistě bílou. Mají v průměru 1,5 až 7 cm.

Jak sedmikrásku vypěstovat?

Tato půvabná květina je typickou dvouletkou stejně jako hvozdík vousatý, chejr vonný, pomněnka či maceška. Jestliže zahradní odrůdy ponecháme na stanovišti více let, tvoří postupně stále drobnější a jednodušší květy. Proto je musíme každoročně vysévat. Droboučká semena sejeme koncem června do misek naplněných výsevním substrátem. Za šest dnů vyklíčí rostlinky, které později přepícháme do květináčků a začátkem září vysadíme ve sponu 25 x 25 cm na stanoviště. Je rovněž možné vysévat je přímo na záhon a po vzejití vyjednotit. Sedmikrásku lze rozmnožit i dělením trsů po odkvětu. Pokud se nechceme zabývat výsevem nebo dělením, jednoduše si na jaře kvetoucí rostliny koupíme v květináčích.

Sedmikrásky jsou citlivé na holomrazy, proto je musíme bezpodmínečně přikrýt chvojím. Na jaře ochranu včas odstraníme a rostliny zavlažíme. V prvním období růstu jsou na vodu a slunce náročnější. Již v dubnu začínají květní úbory nesměle vykukovat z růžice listů a kvetou až do konce června. Pravidelným odřezáváním odkvetlých květů se toto období podstatně prodlouží.

Kam ji vysadíme?

Sedmikráskám svědčí slunná poloha, ale spokojí se i s mírným polostínem. Nejlépe jim vyhovuje lehčí propustná písčitohlinitá půda s dostatečným obsahem humusu a přijatelných minerálních živin. Na podzim se půda vyhnojí fosforečnými a draselnými hnojivy, na jaře se sedmi-krásky přihnojí ještě Cereritem. Sázíme je především na obrubu záhonů a mezi rostliny v trvalkovém záhonu. Vy-tvoříme z nich také malé skupiny spolu s narcisy a tulipány. Krásně se vyjímají v okenních truhlících a žardiniérách, kde ve společnosti pomněnek působí velmi efektně. Jsou vhodné i k podsazení cibulnatých květin – narcisů a tulipánů v mísách. Šlechtěné odrůdy sedmikrásky jsou bezesporu oblíbené jarní květiny, a to jak v zahradách ve volné půdě, tak i v nejrůznějších nádobách. Vždy nás potěší svou něžností. V poslední době přichází ke cti i planě rostoucí sedmikráska, která pro mnohé z nás již není úporným plevelem, který se musí na zahradě opakovaně vypichovat nebo vykopávat.

Jen pro zajímavost: v Anglii byla sedmikráska v 15. století pěstována v zahradách a pokládána za cennou zeleninu, neboť se z ní připravovaly zdravé saláty a chutné polévky.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO ING. ZDENĚK PRCHLÍK A ARCHIV

Má sedm krás