Kudy nám utíká teplo? 

oprava oken

Foto: Shutterstock

Plastová okna či dveře v posledních desetiletích získali na oblibě především kvůli svým tepelně izolačním vlastnostem a nenáročné údržbě. Avšak aby dobře sloužily, je nutné o ně správně pečovat. A také poznat, když není něco v pořádku.

Pořídili jste si nová plastová okna a mysleli, že máte vyhráno a už nemusíte nic řešit?  Většinou to prvních pár sezón tak i vypadá. Pokud je to však od pořízení oken déle, je načase je zkontrolovat a případné vady odstranit. A pak ještě trvale změnit přístup k jejich kontrole.

Kontrolujte je častěji

Podle odborníků je nutné plastová okna a dveře kontrolovat častěji než jednou za pár let, nebo dokonce až tehdy, když vznikne nějaký problém. Proto je prohlédněte a ověřte jejich funkčnost minimálně před každou topnou sezonou! Můžete tak včas zabránit nejenom únikům tepla, ale i mnohem vážnějším problémům, které vás mohou potkat.

Okna netěsní!

Netěsnící okna poznáte, když jimi profukuje nebo se rosí. Ne vždy je to ale zcela zřejmé.  Pokud necítíte profukování při dotyku dlaně, můžete vyzkoušet test se svíčkou (zapálenou svíčku přiložíte ke spojům). Netěsnící okna se také špatně zavírají nebo dokonce do nich zatéká. To vše jsou problémy, které však lze odstranit.

výměna těsnění u okna

Pokud těsnění platových oken a dveří alespoň jednou ročně neošetřujete glycerinem nebo silikonovými oleji, jeho funkčnost se rapidně snižuje. Budete ho muset brzy vyměnit. Foto: Shutterstock

Co dělat s netěsnícím těsněním

Špatné těsnění může podle odborníků až za 70 % úniků tepla. Těsnění neprospívají především změny teplot či časté otvírání a zavírání oken. Pokud těsnění alespoň jednou ročně neošetřujete glycerinem nebo silikonovými oleji, jeho funkčnost se rapidně snižuje. V takovém případě je vhodné ho vyměnit. Je však důležité vědět, jakou těsnící gumu použít a jak ji osadit, aby dokonale těsnila. Existuje totiž celá řada těsnění, ale ne všechny musí být vhodné pro vaše okna. Na internetu najdete spoustu různých návodů, jak těsnění vyměnit, ale pokud si na výměnu sami netroufáte, doporučujeme obrátit se na specializovaného technika, který si s tím hravě poradí a ještě vám pro jistotu zkontroluje i další možné úniky tepla.

Máte těsnění v pořádku?

Další, velice častou příčinou tepelné propustnosti bývá nesprávné nastavení nebo nevyvážení okna. Někdy postačí zvýšit přítlak okna, a tak spolehlivě odstranit profukování. Znáte-li konstrukci okna, dokážete zvýšit přítlak kování, i přítlak samotných křídel v pantech. Vždy je však dobré si značit, do které strany jste přitahovali, nebo naopak odtahovali, aby nedošlo k úplnému „rozladění“ okna. Pokud si na to netroufáte svépomocí i tento problém servisní technik dokáže opravit a to za pár minut!

kontrola tepelných úniků

Pokud si chcete být zcela jisti, jak na tom jste s tepelnými úniky, využijte odborníka s termokamerou, který dokáže snadno odhalit nejenom, kde okna netěsní, ale také významný tepelný most, spáru nebo špatné osazení. Foto: Shutterstock

Okno zato nemůže?

Někdy nemusí stát za únikem tepla a profukováním ani samotné okno. Často se stává, že těsnící pěna kolem něj zvětrá a poklesne, tím se i samotné okno může posunout a kolem něj prosakuje chlad. Tehdy nejčastěji cítíme průnik studeného vzduchu přes parapet. Řešením je „doteplení“ profilu, které mimo jiné pomáhá výrazně snížit i rosení oken, které je asi nejpalčivějším zimním problémem.

 Co ještě udělat, aby vám okna dobře sloužila

  • Před příchodem mrazů by mělo být samozřejmostí omytí a ošetření ložisek, kování.
  • Ddejte si záležet na vyčištění rámu od prachu, písku, listů a drobných kamínků.
  • Nezapomeňte zkontrolovat odvodňovací kanálky. Jedná se o malé úzké spáry, které se nacházejí těsně pod úrovní gumového těsnění v dolní části rámu. Pročistěte je vatovou tyčinkou nebo špejlí. Přes tyto kanálky totiž odtéká při dešti voda směrem k vnějšímu parapetu.

Více informací zde: https://www.fakro.cz/tiskove-centrum/clanky/vymena-tesneni-plastovych-oken/

Text: Martin Křenek
Foto: Shutterstock

 

Kudy nám utíká teplo?