U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Malujeme na porcelán

Kategorie: Dílna | Autor: Veronika Pilařová, Iva Tvrzová

Nemůžete koupit hrneček s motivem podle svých představ? Nevadí, namalujete si ho sami! Při malování se příjemně odreagujete a hotový výrobek vás určitě potěší.

Můžete si tak vytvořit i celou originální čajovou nebo jinou porcelánovou soupravu. Stačí koupit jednotlivé hrníčky, talířky, mističky, konvici, cukřenku a další podle přání, nebo třeba využít i starší porcelán – namalovaným dekorem všechny kousky sjednotíte. Porcelán by měl být světlý, nejlépe bílý.

Barvy na porcelán

Existuje řada značek od různých výrobců, většina z nich se po uschnutí (4 až 8 hodin) ještě vypaluje v elektrické troubě (20 až 30 minut na 160 až 170 °C). Např. Marabu Ceramica (15 ml/asi 50 Kč), Porcelaine 150 od Pébéo (45 ml/asi 90 Kč), Nerchau-Ceramica. Barvy Deka-Select (asi 105 Kč) lze kromě porcelánu použít i na sklo, keramiku, kámen a kov, GlasART od Marabu jsou vhodné na porcelán a sklo (15 ml/ 60 Kč, 50 ml/140 Kč), Idea Maimeri (60 ml/85 Kč) i na sklo, kov a plast. Barvy Ferrario (50 ml/85 Kč) jsou i na keramiku, sklo a kov a nemusí se vypalovat, stačí nechat den schnout.

   Dekor lze zvýraznit konturovacími barvami v tubě (např. Pébéo za 95 Kč, Marabu za 75 Kč). Pro větší trvanlivost lze barvy přetřít ještě speciálním lakem.

   Kreslit můžeme i fixem na porcelán, ale ne každý můžeme kombinovat s barvami, protože některé fixy se vypalují na vyšší teplotu než barvy.

   Vše potřebné koupíte ve specializovaných prodejnách s hobby výtvarnými potřebami, v některých hobby prodejnách lze objednat i na dobírku.

Stačí na internetu zadat heslo „barvy na porcelán“ a objeví se celá řada odkazů – tak nejen nakoupíte, ale o technice se dozvíte více podrobností.

www.vytvarnik.cz, www.simunkova.cz, www.marketart.cz, www.vytvarnepotreby.cz, www.creative-cz.cz, www.saak.cz

Rady:

* Před malováním porcelán dobře umyjeme, abychom jej zbavili mastnoty (jinak by barva nepřilnula) a důkladně utřeme.

* Barvy můžeme spolu různě míchat, při malování stínovat.

* Malovaný porcelán umýváme běžným způsobem v ruce, nikoli v myčce. Agresivní sůl by barvy ničila.

Tip pro méně zručné

Chcete si vytvořit hezký hrneček, ale malovat moc neumíte? Poradíme vám – kupte si nalepovací konturu. Tu stačí jen sloupnout z kartonu, nalepit na porcelán a pak už jen vybarvit. Nalepovací kontury se nabízejí s mnoha motivy, například kytičky, srdíčka, různá zvířátka, mořské dekory apod. Aršík stojí 15 až 25 korun.

Popisy k obrázkům

1 Připravíme si barvy na porcelán Ferrario, malý štěteček č. 2, měkkou tužku, párátko, papírový ubrousek, ředidlo či terpentýn.

2 Nejsme-li zdatnými malíři, předkreslíme si motivy přímo na porcelán měkkou tužkou č. 2 nebo předlohu přeneseme pomocí kopírovacího papíru.

3 Barvy dobře promícháme. Pokud jsou husté, naředíme je terpentýnem či ředidlem. Štětcem nanášíme jen tolik barvy, aby nestékala po stěně dolů.

4 Můžeme namalovat i dvě vrstvy, pokud chceme mít barvy intenzivnější. Štětec před malováním druhou barvou vypláchneme ředidlem a osušíme ubrouskem.

5 Barvu, kterou jsme přetáhli přes obrys, můžeme po jejím zavadnutí opatrně odstranit párátkem.

6 Namalovaný hrnek necháme do druhého dne volně uschnout. Schnutí urychlíme, použijeme-li fén. Při použití jiných barev ještě vypálíme v troubě.

Hrnky zdobené barvami a výraznými konturami

Autor fotografií: FOTO A REALIZACE VERONIKA PILAŘOVÁ

Malujeme na porcelán