Malířské nástroje a pomůcky

Spousta pomůcek pro malování je univerzální, využijete je třeba i na stavbě a při natírání dřeva. Foto: Shutterstock

Prodejci barev, štětců a dalších materiálů a pomůcek pro malování a natírání už dávno cílí na lidi, kteří nespoléhají na profesionální řemeslníky. Práce se dá usnadnit a urychlit různými způsoby.

Především malování interiérů lidé dříve s obavami zmiňovali málem v souvislosti se známým úslovím o vyhoření a stěhování. Dnes však s trochou snahy zvládnete vymalovat i za provozu domácnosti a žádné složité přestavby a následný obávaný úklid „po malířích“ doma vůbec nemusí nastat. Lze toho docílit za předpokladu, že chytře využijete nástroje a pomůcky, které umožní barvu šetrně namíchat, nanášet bez zbytečného stříkání a odkapávání nebo používat krycí fólie a pásky, které jsou lehké, snadno se s nimi manipuluje a stojí pár korun.

stříkací souprava

Foto: Bosch

Stříkací soupravy

Nízkotlaké soupravy pro nástřik barev jsou „chytřejší“ varianty standardních stříkacích pistolí, které umožňují šetrný a přesný nástřik barev různých typů na rozličné povrchy.

Použití: pro malování interiérů, nástřik fasád i povrchovou úpravu předmětů a ploch ze dřeva nebo plechu

Výhody: přesná práce, úspora barev, minimum odstřikujících kapek

malířská štětka

Foto: Spokar

malířská štětka

Foto: OBI

Malířská štětka

Patří mezi základní klasické pomůcky, pro malování ji není nutné používat vždy, ale pokud se s ní naučíte pracovat, dokáže nasát a udržet optimální množství barvy. Barva jí nanesená lépe kryje členité povrchy a rohy.

Použití: pro nátěry větších, zejména nově omítnutých a dosud nemalovaných ploch v interiérech i zvenčí domu

Výhody: dobrá přilnavost a kryvost barvy hlavně na nerovném povrchu

Foto: Prodej dílů

Sady pro malování

Obvykle sestávají z jednoho nebo více válečků, nástavce na ně a výtlačné mřížky. Některé obsahují i plastovou nádobku, která slouží jako příruční zásobník a rovněž k vytlačení přebytečné barvy.

Použití: při práci s válečky je nutné regulovat množství barvy nasáklé do válečku tak, aby neodkapával. K tomu jsou výtlačné mřížky

Výhody: vše je v sadě, síto usnadní vytlačení přebytečné barvy

štětec záhorák

Foto: OBI

štětec záhorák

Foto: OBI

Štětec zárohák

Štětec zárohák by v malířské a natěračské výbavě neměl chybět. Při malování se s ním snadněji dostanete například za trubky a radiátory nebo do rohů, dobře poslouží i při natírání různých předmětů.

Použití: díky specifickému tvaru usnadní nanesení barvy na hůře přístupná místa, aniž by barvou zbytečně potřísnil okolí

Výhody: některé předměty nemusíte demontovat a přemísťovat

lepící páska

Foto: Tapex

lepící páska

Foto: OBI

Krycí pásky

Malířské krycí (maskovací) krepové pásky jsou velmi praktické, pokud potřebujete přesně oddělit například různé odstíny stěn a stropů nebo vytvořit dekorativní linky či barevné předěly.

Použití: kvalitní malířská páska by měla dobře držet, ale zároveň by při stržení neměla narušit nátěr. Po použití ji lze snadno sundat

Výhody: usnadní tvorbu předělů, nemusíte se bát „přetáhnout“

špachtle

Foto: Conrad

Špachtle

Špachtle různých šířek i tlouštěk (ovlivňujících pružnost) s dřevěnou či plastovou rukojetí jsou ideální k nanášení tmelů či sádry při opravách prasklin, ale někdy i k nanesení barvy.

Použití: nanášení brousitelných tmelů a jejich snadné vtlačení do prasklin v tenké vrstvě, sádrování a stěrkování

Výhody: levné dostupné nářadí s rozmanitými možnostmi využití

teleskopický žebřík

Foto: OBI

Žebříky a schůdky

Kráčení na štaflích je stará malířská disciplína, kterou zvládat opravdu nemusíte. Ale menší dvoudílný žebřík nebo (teleskopické) schůdky se hodí nejen na malování, na chalupě je jistě využijete mnohokrát.

Použití: při výmalbě stropů a stěn ve větších výškách, ale i pro úklid včetně očištění svítidel se samostatně stojící štafle nebo schůdky hodí lépe než jednodílný žebřík opřený o stěnu

Výhody: štafle i kvalitní schůdky jsou stabilní a snadno se složí

Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firem OBI, Conrad, Bosch, Prodej dílů, Spokar, Tapex a Shutterstock

Malířské nástroje a pomůcky