U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Malí KUCHYŇŠTÍ pomocníci

Kategorie: Hospodaření | Autor: Iva Tvrzová

Nejvíce drobných elektrospotřebičů, které současný trh nabízí, je určeno pro práci v kuchyni. K dříve nejčastěji používaným – robotu a šlehači – přibyly v posledních letech desítky dalších. S některými z nich nemáte možná vůbec žádné zkušenosti. Jiné, které vám naopak slouží už dlouhou dobu, byste rádi nahradili novými. Jistě tedy uvítáte aspoň stručné informace o tom, co lze koupit.

Nenechte se ale množstvím všech těch úžasných přístrojů omámit. Pořídit byste si měli jen ty, které budete opravdu používat. Některé spotřebiče – s ohledem na čas, potřebný na jejich sestavení, následné rozebrání a umytí – se zas vyplatí zaměstnávat jen při zpracovávání většího množství suroviny. Na nakrájení jedné mrkvičky je určitě výhodnější vzít obyčejný nůž, než vytahovat robot s krouhacím nástavcem.

Občas také řešíme dilema, zda starý, ale ještě fungující spotřebič už odepsat a koupit nový, nebo jej používat “až do roztrhání těla”. Pro ponechání hovoří šetrnost a zvyk, pro pořízení nového vylepšené a rozšířené funkce, někdy snazší obsluha a údržba, větší bezpečnost, většinou menší spotřeba energie, ale i nový, modernější vzhled. Pokud bychom si chtěli kuchyni vybavit hned několika novými elektrospotřebiči, někteří výrobci je nabízejí v jednotně řešeném designu. Poslední doba se kloní spíše k neutrálním barvám – bílé, stříbřitě šedé, kovové, a oblým, až historizujícím tvarům (např. topinkovače, stolní mixéry).

Děvče pro všechno

Nejuniverzálnějším pomocníkem, nabízejícím největší množství funkcí, je kuchyňský robot. Jeho základem (tělem) je pohonná jednotka (může mít nižší kompaktní tvar nebo otočné rameno), na niž se nasazují míchací mísy, mixovací a krouhací nástavce, mlýnky atd. – podle toho, jak bohaté příslušenství robot má. K základním funkcím patří sekání potravin, hnětení a tření těst, šlehání krémů, míchání pomazánek, mixování tekutin. S dalšími nástavci můžeme strouhat, krouhat, plátkovat, odšťavovat ovoce a zeleninu, mlít maso, mák, kávu, koření, s některými dokonce i drtit obilí, pěchovat salámy a vyrábět stříkané pečivo (to vše zvládne např. kuchyňský robot MUM 7200 Concept či MUM 7400 Concept Solitaire v celonerezovém provedení značky Bosch). Roboty mohou mít 1 – 5 rychlostních stupňů (některý přístroj sám zvolí nejvhodnější podle použitého příslušenství) nebo plynulou regulaci, tlačítko Turbo pro postupné zvyšování rychlosti, časovač pro nastavení doby zpracování, navíjení kabelu. Objem mís, mixovacích nádob, nádob odšťavovačů bývá u různých přístrojů odlišný. Součástí těla některých robotů je schránka na ukládání základního příslušenství. Cena: od 1600 do 15 000 Kč.

Mixujeme, šleháme

Stolní mixér může ve své vysoké nádobě (obsah 1 – 1,5 l) mixovat nápoje, míchat krémy a pomazánky, připravovat pyré, majonézu, sekat ovoce, zeleninu, ořechy, drtit led. Bývá vybaven 1 – 5 stupni rychlosti, intervalovým spínáním, tlačítkem Turbo (viz robot), dokonce i “pípou” na pohodlné čepování nápojů (Kenwood). Cena: 1000 až 2500 Kč.

Hodně využívaným pomocníkem je ruční šlehač, oblíbený pro snadné a rychlé použití v jakékoliv nádobě. Součástí jsou výměnné šlehací metly (šlehání, míchání lehkých pokrmů)

a hnětací háky (na těžší těsta), někdy i ponorný mixér s nožem pro rychlé sekání pevných potravin či pasírovací nástavec. Může mít až pětistupňovou nebo plynulou regulaci. Někdy je doplněn dalším příslušenstvím: podstavcem s držákem šlehače a míchací mísou nebo přídavnou nádobou s nožem na sekání. Cena: 500 až 2500 Kč.

Ponorný (tyčový) mixér nezabere mnoho místa, použít jej lze v libovolné nádobě. Základním vybavením je nástavec se sekacím nožem pro míchání, mixování, sekání a výrobu pyré. Většinou má 1 – 2 rychlostní stupně. U některých je další příslušenství: metly pro šlehání, pasírovací nástavec, nástavec na pyré, držák na zeď, nádoba na mixování, případně speciální nádoba s víkem a nožem na sekání potravin, na niž se horní část tyčového mixéru nasadí. Cena: 550 až 2000 Kč.

Dnes už nepostradatelná

Téměř se již neobejdeme bez varné konvice. Starší výrobky mají topné těleso – spirálu uvnitř nádoby. Ta musí být vždy celá ponořená ve vodě, tím je dán i minimální obsah ohřívané vody. Omezuje nás i pevný el. kabel u konvice. Většina varných nádob ale má už topné těleso v samostatném podstavci (většinou kruhovém, který umožňuje postavení konvice v jakémkoliv směru), ze kterého konvici sejmeme a pohodlně z ní naléváme. Lze ohřívat i minimální množství vody – třeba na jednu malou kávu. Obsah konvic bývá 1 až 1,8 l. Praktický je vnější ukazatel množství vody, světelný ukazatel provozu, filtr proti usazování vodního kamene, okamžité vypnutí spotřebiče při otevření víka nebo při sejmutí z podstavce a samozřejmě při dosažení bodu varu, zvukový signál při vypnutí. Existují konvice s vypínáním před bodem varu – což je vhodné pro přípravu instantních nápojů či pokrmů (ETA). Víko lze otevírat buď mechanicky nebo stiskem tlačítka. Některé konvice mají extra rychlý ohřev vody. Kvůli dobrému uchopení do ruky je důležitá velikost konvice, její váha, tvar ucha a dosažitelnost vypínače (některé konvice jsou pro drobnější ženskou ruku příliš robustní). Cena: 500 až 2500 Kč.

Na přípravu malých dobrot

V toustovači (neboli opékači topinek) připravíme (samozřejmě bez tuku) křupavé tousty z toustového chleba či veky nebo topinky z obyčejného chleba. Na trhu jsou přístroje se dvěma krátkými štěrbinami pro dva tousty i větší spotřebiče s jednou (nebo dvěma) dlouhými štěrbinami na dva tousty či jeden velký krajíc (4 tousty, 2 krajíce). Ke standardnímu vybavení patří několikastupňové či plynulé nastavení teploty opékání a zásuvka na drobky. Některé přístroje mohou navíc rozmrazovat pečivo, udržovat teplé již opečené tousty, mají stop tlačítko pro přerušení opékání, centrování chleba pro stejnoměrné opékání. Praktický je integrovaný nástavec na rozpékání větších kusů pečiva – housek, rohlíků (jsou řešeny různě, na některých drží menší kousky pečiva lépe). Cena: 300 až 2200 Kč.

Sendvičovač slouží k zapékání slané či sladké náplně mezi dvěma plátky toustového chleba (nebo obyčejného bez kůrky). Přístroj má světelnou signalizaci dosažení provozní teploty, pečicí desky jsou litinové nebo plechové, se smaltovaným nebo antiadhezním povrchem. Tvarované jsou buď jako 2 čtverce nebo 4 trojúhelníky – do nich chleba rozdělí. Cena: 380 až 1200 Kč. Větší přístroje jsou i na 4 sendviče (Ufesa, 1680 Kč).

Novinkou jsou vícefunkční přístroje s vyměnitelnými pečicími deskami – tzv. 2 v 1 nabízejí desky na sendviče a desky na pečení vaflí (Moulinex, 1390 Kč), 3 v 1 mají pečicí desky na sendviče a vafle i desky grilovací (Philips 1990 Kč, ETA 990 Kč, Tefal s digitální minutkou 2390 Kč, Bravo 980 Kč).

Pro mlsné jazýčky se prodávají i samostatné vaflovače na pečení vaflí – sladkých nadýchaných oplatek. Mají světelnou signalizaci dosažení pracovní teploty, automatickou nebo až šestistupňovou regulaci teploty, antiadhezní úpravu pečicích desek. Cena: až 1390 Kč.

Další řada pomocníků

Méně často se v našich kuchyních používají samostatné odšťavovače a lisy na citrusové plody. Jednotlivé typy se mohou lišit kapacitou nádoby na šťávu. Odšťavovače většinou mají sběrnou nádobu na odpad, šťáva vytéká buď do vyjímatelné nádoby nebo přímo do sklenice. Lisy na citrusové plody můžou mít odstraňovač dřeně a kryt proti prachu. Cena: 580 až 1290 Kč.

Poněkud na ústupu jsou dříve tak oblíbené fritézy. Mohou mít omyvatelný filtr, pachový filtr, regulátor teploty včetně stupně na zmražené potraviny, automatické zvedání a spouštění fritovacího koše i při zavřeném víku, signalizaci připravenosti k provozu, časový spínač, průhled ve víku, objem od 1,5 do 3,5 l. Tvar bývá kulatý, oválný, hranatý. Ceny: od 1200 do 5500 Kč.

Čím dalším si můžeme vybavit kuchyni? Různými jednoúčelovými kráječi a mlýnky – mlýnkem na maso (různě hrubé mletí), mlýnkem na kávu (nastavení různého stupně hrubosti, mletí pomocí nožů nebo drticích kamenů). Ve velké rodině se uplatní univerzální stolní kráječ (má nastavitelnou sílu řezu, lze použít na chleba, maso, uzeniny, sýry, zeleninu atd.), prostorově úspornější je ovšem elektrický nůž. Většinou má 2 výměnné pilky – jemnější, hrubší, někdy i speciální pilku na zmražené maso. Méně domácností si pořizuje elektrický otvírák konzerv, jogurtovač (příprava jogurtů a acidofilního mléka), vařič vajec (až na 7 vajec od “naměkko” po “natvrdo”, akustický signál při dovaření) či svářečku fólií.

Vynechali jsme kávovary – těm jsme se věnovali v č. 1/2003, a sušičky ovoce – článek o nich jste našli v č. 7/2001.

S velkými i malými elektrospotřebiči, sloužícími pro přímou přípravu pokrmů (varné desky, trouby, grily, pečicí pánve, různé elektrické hrnce a pod.) vás seznámíme zas jindy.

FOTO ARCHIV FIREM

Praktický ruční šlehač Bravo s výměnnými šlehacími metlami, hnětacími háky a ponorným mixérem

Vaflovač pro sladkou pochoutku vyrábí ETA

Tyčový mixér Bravo je opatřen protiskluzovou úpravou na držadle

Méně obvyklý hranatý tvar fritézy od Ufesy je pro přípravu některých jídel praktičtější než běžnější kulatý

Elegantní varná konvice s kovovým pláštěm z designové řady F. A. Porsche od firmy Siemens

Luxusní provedení mixéru s kovovým pláštěm a zápustným otočným regulátorem, design F. A. Porsche, vyrábí Siemens

Ve velkém sendvičovači Ufesa připravíte najednou čtyři sendviče

Univerzální kuchyňský robot MUM 7400 CONCEPT Solitaire značky Bosch v elegantním, nerezovém provedení. Umí vše, na co si jen vzpomenete

Malí KUCHYŇŠTÍ pomocníci