U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

STŘECHA z asfaltu

Kategorie: Stavba | Autor: Ve spolupráci s firmami HELWEZ s.r.o. a J. Walter STIMEX a.s. Praha připravil -fx

STAVÍME

Asfaltové střešní šindele jsou produkovány velkým počtem výrobců. Rozsah sortimentu a také kvality je proto značně široký. Název “kanadské šindele” bývá často zaměňován s výrobky různého původu, které svojí kvalitou za “zámořskými” značně pokulhávají. Tajemství kvality kanadské produkce spočívá mimo jiné v místních surovinách, především v asfaltu, který má pro tyto účely mimořádně vhodné vlastnosti.

Šindel se skládá z oboustranně impregnované nosné organické výztuže, na kterou je za tepla nabalován oxidovaný asfalt. Horní vrstva asfaltu je obohacena komponenty s funkcí UV filtru, spodní vrstva je hydroizolační. Vrchní vrstvu šindele tvoří barevný keramický posyp, který je do asfaltu zalisován. Sortiment obvykle obsahuje několik typů střešních šindelů, v široké barevné škále. Kromě základního obdélníkového tvaru, který je svou jednoduchostí tím nejvhodnějším typem pro většinu střech, jsou v nabídce tzv. architektonické typy. Jejich použití je však třeba pečlivě zvážit, neboť většinou nejsou vhodné do tradiční venkovské zástavby, nejvýše je lze použít na drobné doplňkové stavby. Nejznámějším je tvar bobrovky, někdy se zvláštním stínováním, které zvýrazňuje plastičnost střešního povrchu. Poměrně málo známým typem je šindel, vzdáleně připomínající klasický dřevěný šindel. Jiný, tzv. laminovaný typ (zdvojený), je vzhledově podobný přírodní břidlici a také zvyšuje plastičnost povrchu střechy. K těmto krytinám rovněž patří různé doplňky jako jsou tmely, ventilační prvky apod. Technologie pokládky asfaltových šindelů je poměrně jednoduchá. Připomeňme alespoň dvě hlavní zásady správné aplikace – dostatečné odvětrání střechy a příprava jejího podkladu. Jako nejvhodnější podklad se doporučují dřevoštěpkové desky OSB; běžně u nás používaná prkna jsou sice levnější, ale konečný výsledek bývá horší.

Uskladnění

Šindele by měly být uloženy na hladkém, rovném podkladu, aby se zabránilo poškození spodních vrstev. Skladováním ve vrstvách větších než 15 balíků v důsledku přílišné váhy může dojít ke slepování šindelů ve spodních balících.

Příprava střešního podkladu

Střešní podklad musí být dostatečně pevný, hladký a dokonale suchý. Používáte-li prkna, měla by být alespoň 2 cm silná a ne víc než 15 cm široká, nejlépe s falcem na okraji. Velké otvory po sucích je třeba překrýt plechem. Prkna přibíjejte ke každému střešnímu trámu nejméně dvěma hřebíky. Používáte-li překližku, měla by být nej-méně 1 cm silná.

Okraj střechy

Oplechování střešního okraje musí přesahovat nejméně 8 až 10 cm pod okraj šindele a být ohnuto pod okrajem tak, aby dobře odvádělo vodu. Plech je nutno přilepit ke střešnímu podkladu vhodným elastickým tmelem a přibít v intervalech ne větších než 40 cm.

Úžlabí

Při řešení úžlabí pokládáme šindele tak, že se vzájemně v úhlu překrývají a přesahují vlastní žlábek z obou stran 30 cm. Krytinu přibíjíme k podkladu v intervalech asi 45 cm a 2,5 cm od okraje. Na okraje pruhu v šíři asi 20 cm nanášíme asfaltový tmel.

Okolo komínů

Aby se zabránilo popraskání spojů mezi komínem a střechou, je nutné dvojité oplechování. Spodní plech je připevněn ke střešnímu podkladu a vrchní ke komínu. Šindele je možno položit až ke komínu, případně musí plech přesahovat nejméně o 12 cm. K dokonalému spojení splechem použijeme asfaltový tmel.

Přibíjení šindelů

Používejte pouze hřebíky s antikorozivní úpravou povrchu nebo hliníkové hřebíky, nejméně 2 cm dlouhé, s hlavičkou alespoň 1 cm v průměru. Spotřeba je asi 1 kg hřebíků na 12 m 2 střechy. První se přitloukají vnitřní hřebíky nebo postupujeme od jednoho konce šindele k druhému. Obvykle se používají 4 hřebíky na šindel. U střech se sklonem více než 60° používejte 6 hřebíků. Aby byly šindele položeny v jedné rovině, vyznačte si horizontální linky pomocí nakřídovaného provázku a případně i vertikální linky po každých čtyřech až pěti délkách šindelů. Po přerušení plochy, třeba okolo komínu, je nutno pokračovat ve stejné přímce.

Pokládání

U lomených střech začněte s pokládáním na zlomu a pokračujte směrem k úžlabí. Na ostatních typech střech začněte při okraji nejviditelnější plochy. Na dolní okraj nejprve položíme šindelový podklad, který je tvořen jednou řadou šindelů, u nichž jsme odřízli “viditelnou” část šindele a první krajní šindel z této řady jsme dále zkrátili asi o 8 cm. Tím je zaručeno, že spáry podkladové řady budou další řadou překryty. První řada šindelů se aplikuje přímo na podklad, u druhé řady se uřízne u krajního šindele polovina segmentu, u třetí řady celý segment, čtvrtá řada začíná polovičním šindelem, pátá řada začíná jedním segmentem a šestá polovinou segmentu. U dalších řad se celý postup opakuje. Používejte hloubku výřezů jako měřítko pro překrývání šindelů. Šindele přibíjejte asi 2-3 cm od svislého okraje a asi 1-2 cm nad výseky. U typů šindelů, které nemají výseky, slouží k tomuto účelu linka vyznačená na šindelu.

Střechy malého sklonu

U střech se sklonem menším než 20° musí být střešní podklad překryt dvěma vrstvami asfaltové nepískované lepenky. Na okraji začínáme s 50 cm pásem, který je pak překryt pásem v plné šíři. Každá následující vrstva překrývá polovinu šíře předchozí vrstvy (pásu). Na takto předkrytou střechu se šindele aplikují stejným způsobem jako u ostatních střech.

Střešní hřebeny

Střešní hřebenové segmenty vyřízněte z běžného šindelu. Ohněte jej podle zaoblené hrany (při nižší teplotě nutno zahřát!). Hřebeny přibíjejte asi 15 cm od “viditelného” kraje a asi 2-3 cm od hrany segmentu. Při horizontálním pokládání hřebenů začínáme ze směru menšího větrného proudění (obvykle z východního nebo jižního směru).

___________________

PÉČE O STŘECHU

Střecha pokrytá živičnými šindeli nevyžaduje žádnou speciální údržbu. Doporučujeme pouze udržovat střechu čistou od spadaného listí, větví apod. Udržujte čisté především okapy, aby se v nich nehromadila voda a nepřetékala směrem ke střešnímu okraji. Vyvarujte se zbytečného chození po střeše – používejte raději žebřík a kartáč s dlouhou rukojetí. Pokud není zbytí, obujte si obuv s měkkými gumovými podrážkami.

STŘECHA z asfaltu