U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

VODA Z PODZEMNÍ ZÁSUVKY

Kategorie: Voda v zahradě – speciál | Autor: jt

Místo natahování dlouhých hadic, které je nutné před každým sečením trávy odklidit, je mnohem výhodnější vybudovat na zahradě podzemní rozvod vody s několika “zásuvkami”.

Na zahradách s plochou nad 500 m2 se dá voda rozvést plastovými trubkami stavebnice Pipeline k několika vodním “zásuvkám”, které je vhodné rozmístit do nejvíce zavlažovaných míst. Ohebné trubky z černého PVC se ukládají do pískem vysypané rýhy, vykopané či vyryté na šířku rýče do hloubky asi 20 cm tak, aby napojily podzemní zásuvky k jediné připojovací zásuvce pod vodovodním kohoutem nebo k přípojce čerpadla. Trubky se propojují plastovými spojkami a pojišťují svěracími objímkami. Po vyzkoušení těsnosti se rýha zasype zeminou, v trávníku se zakryje z těchto míst vyříznutými drny. Nejnižší větev rozvodu se zakončí odvodňovacím ventilem na ochranu před zamrznutím. Gardena systém Pipeline neustále rozšiřuje. Umožňuje napojení na nadzemní trubkové vedení, vytvoření další přípojky nástěnným či samostatně stojícím kohoutkem, napojení mikrozávlahové stavebnice Micro-Drip pro závlahu balkonových a skleníkových květin a nejnověji i použití pod víkem skrytých zavlažovačů (viz obr. 4, str. 56). Pokud se systém napojí u zdroje vody na zavlažovací “hodiny” nebo zavlažovací automat, zaručí pravidelný optimální přísun vody i v době naší nepřítomnosti.

Řízené i automatické zavlažování

Nejlevněji vychází hadicový nebo podzemní systém rozvodu vody s napojenými přenosnými zavlažovači nebo podzemními výsuvnými postřikovači, kde spuštění a zastavení vody místo člověka řídí zavlažovací hodiny, umístěné přímo na vodovodním kohoutu. Rozsáhlejší systém může uživatel bezprostředně řídit dálkovým rádiovým ovládačem, nebo tuto roli svěří zavlažovacímu automatu, který může (ale nemusí) řídit závlahu dlouhodobě automaticky s využitím informací o skutečné vlhkosti půdy. Dodává mu je tzv. čidlo vlhkosti. Zalévání automaticky zastavuje v případě deště, který ohlásí připojený snímač. Úměrně stupni “inteligence” roste i investice do zavlažovacího systému. Svépomocnou instalaci takového systému si může dovolit jen zkušený a věci znalý kutil a jen na nevelkém rovinatém pozemku asi do 1000 m2. K projektu i realizaci na větších a zejména svažitých pozemcích je nutné zvolit profesionální firmu.

Popisy k obrázkům

1 Zacvaknutím rychlospojky do vodní zásuvky spustí čerpadlo, nebo se otevře přívod vody, aniž bychom museli běžet k zahradnímu kohoutu

2 Připojovací zásuvka a její propojení černou trubicí s vodní zásuvkou Pipeline

3 Čidlo půdní vlhkosti zatlačené do půdy zapne zavlažování, jakmile zjistí, že rostliny žízní. (1132 Kč)

4 Zavlažovací hodiny Gardena WT 1030 umožňují nastavit zavlažování třikrát denně v hodinových inetrvalech. (1386 Kč)

5 Zavlažovací hodiny Hozelock od Mountfielda se programují tlačítky jako váš mobil

Autor fotografií: FOTO GARDENA, MOUNTFIELD

VODA Z PODZEMNÍ ZÁSUVKY