U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Malé vodní nápady

Kategorie: Inspirace | Autor: Iva Tvrzová

Vodní prvek v zahradě působí vždy svěžím dojmem. Voda tu může mít mnoho podob – od ozdobné, tiše šumící fontánky, přes pítka pro ptáčky či motýly až po praktické zahradní umyvadlo, ve kterém opláchneme právě utržené ovoce nebo si umyjeme ruce po práci.

I malá vodní nádržka s rostlinami potěší naše oko a současně poskytne osvěžení drobnému hmyzu. Tekoucí nebo tryskající voda dokáže v parném létě příjemně zvlhčit horký suchý vzduch. Nemusíte se hned pouštět do složité stavby zahradního jezírka nebo velké fontány. Nabízíme vám pro inspiraci “malé vodní nápady”.

Originálním doplňkem zahrady je skleněné krmítko pro motýly z novoborské sklárny. Ručně vyráběné krmítko má podobu rozvitého květu, jeho stonek je zasazen v měděném držáku, zapíchnutém do země. Motýly lákáme na oslazenou studenou vodu (Sklárna SLAVIA)

V létě žízníme nejen my, ale i ostatní tvorové. Ptáčkům určitě uděláme radost pravidelně zásobovaným pítkem. To na fotografii je z mrazuvzdorné kameniny a zdobené plastikami malých opeřenců (výtvarnice Marie Kroužková)

Stylové litinové umyvadlo (výběr v různých barvách) můžeme instalovat na vnější stěně chalupy nebo na jiném místě v zahradě, kde bude zajištěn přívod a odpad vody. Venkovní umyvadlo zvlášť ocení aktivní zahrádkáři s rukama věčně od hlíny; také úrodu ze zahrady si tu můžeme omýt a hned konzumovat (REX)

Ke stylovému litinovému nebo kamennému umyvadlu se hodí mosazný kohoutek v podobě dračí hlavy. Kohoutek může mít pro ovládání kolečko nebo páčku (REX)

Do půlkruhové vodní nádržky může téct voda jen po otočení kohoutku, ale také lze pomocí malého čerpadla udělat uzavřený okruh, aby voda do nádrže vytékala nepřetržitě a vytvářela tak příjemnou kulisu a osvěžovala vzduch (Unopiu’)

Na veletrhu Aquatherm jsme objevili krásné ozdobně tvarované výtoky na stěnu s ventilem v podobě beraní a koňské hlavy. Jsou z mosazi, bronzu nebo niklu, ručně zpracované. Výrobcem je italská firma, u nás se bohužel zatím neprodávají (Rubidea)

Malé vodní zátiší vytvoříme i ve větší keramické nebo kovové nádobě. Hladinu zdobí drobnější vodní rostliny, například miniaturní lekníny

FOTO PAVEL VESELÝ, ARCHIV FIREM REX, SLAVIA, RUBIDEA A UNOPIU’

Malé vodní nápady