U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Milí čtenáři,

Kategorie: Www.chatar-chalupar.cz | Autor: Martina Lžičařová

prosincové cesty na chaty a chalupy nebývají zrovna příjemné. Na silnicích číhá mlha, sníh, tma. V údolích se na vozovce sráží voda, která namrzá, a kontakt s takovou slupkou ledu, jež dokáže roztočit auto zcela nežádoucím směrem, řidiče pěkně vyděsí.

Naučila jsem se proto využívat různé možnosti, které mě na případné nebezpečí na cestě upozorní. Samozřejmostí je, že si pustím rádio a poslouchám dopravní zpravodajství. Za velkého pomocníka považuji palubní počítač, na němž sleduji, kolik je venku stupňů. Jakmile venkovní teplota klesá pod tři stupně, nechávám si větší odstup od auta jedoucího přede mnou. Přiznám se, že „nula“ mě dost znervózňuje, stejně jako auta napadaná do příkopů. Ale to asi leckoho. A samozřejmě poctivě přezouvám. Pneumatiky se zimním vzorkem považuji od prosince do dubna na autě stejně důležité jako povinnou školní docházku pro všechny děti.

Na toto téma mě zaujala diskuse, kterou jsem zaznamenala v poslední době v denním tisku. Měly by být zimní pneumatiky povinné nebo ne? Názory se různily. Pisatelé většinou došli k neřešitelné otázce, KDY by se vlastně mělo přezouvat? Existuje sice pravidlo doporučující výměnu letních plášťů za zimní, jakmile teploty klesnou pod 5 až 7 stupňů Celsia, bohužel ji ale nelze nařídit k určitému datu, neboť jeho platnost narušují výkyvy neposlušného počasí. Po prudkém ochlazení se občas vrátí prosluněné teplé dny, které zimnímu obutí vyloženě škodí, a zrovna tak ve vyšších polohách bývá jinak než v nížinách. Je tedy na každém jednotlivci, jak se zachová.

Věřím, že naši čtenáři mají tu správnou intuici, nejen aby přezuli včas a potom na chatu či chalupu dojeli v pořádku, ale také aby se svým vánočním dárkem strefili do přání svých blízkých. K tomu tímto prosincovým vydáním chceme přispět i my. Stránky, plné sváteční inspirace, na vás již čekají!

O autorovi| Martina Lžičařová, šéfredaktorka

Milí čtenáři,