Má váš pes zdravé oči?

Rubrika: Mazlíčci

Dospělý člověk ve chvíli, kdy začne špatně vidět nebo má zarudlé oko, zamíří k lékaři. Co když se ale to samé stane jeho pejskovi nebo kočce?

 

 

Samotné vyšetření očí netrvá déle než pár minut

 

Zarudlé oko může znamenat cokoliv od triviální záležitosti až po závažné onemocnění. Vždy je lepší raději navštívit veterináře a ujistit se, o jak závažný problém se jedná. Možná máte obavy, co vás u veterináře čeká a jaké asi budou výdaje. Člověk ze zkušenosti ví, že samotné vyšetření očí u lékaře není nic složitého a že je bezbolestné. Co ale čeká Vaše zvířecího miláčka v ordinaci veterinárního lékaře?

 

Pes a vyšetření
MVDr. Jiří Beránek, odborník na psí oftalmologii, vysvětluje: „Dříve bylo vyšetření očí poměrně složitým úkonem zejména u nekooperujících pacientů. Naštěstí doba pokročila a dnes už samotné vyšetření očí netrvá déle než pár minut a jedná se o běžnou záležitost.“ Lékař zamíří speciální přístroj na oko zvířete, zmáčkne tlačítko a v tu chvíli přístroj sám změří tzv. nitrooční tlak, podle nějž veterinář dokáže určit diagnózu. Celé vyšetření stojí cca 100-200 Kč, jedná se tedy o poměrně přijatelnou investici do zdraví vašeho čtyřnohého přítele.

Kdy k veterináři

Veterinář radí, kdy nechat odborně zkontrolovat zrak:

  • u psů starších 6 let nechte zrak kontrolovat pravidelně 2-3x ročně
  • pravidelně u plemen s predispozicí k očním vadám (viz příloha)
  • ve chvíli, kdy má pes zarudlé oko

 

MVDr. Beránek doporučuje zaměřit se na prevenci: „Nikdy nezapomínejte na denní péči o psí a kočičí oči: odstraňujte ospalky, čistěte srst přesahující do očí a při příchodu z prašného prostředí vypláchněte oči desinfekčním roztokem na ošetření spojivky.“

 www.samohyl.cz

TEXT: REDAKCE
FOTO: SAMOHÝL

Má váš pes zdravé oči?