Inteligentní potkan

potkani

Potkani se neobejdou bez parťáka svého druhu. Foto: Shutterstock

Učenlivé veselé zvířátko nepatří k běžným domácím mazlíčkům, což je škoda, protože je vhodné i pro děti. Může za to jeho pověst škůdce. Zapomeňte na ni.

Když odhodíte předsudky, máte před sebou inteligentní společenské zvíře, které se velmi rádo učí novým věcem, hraje si, dokonce snese méně šetrné zacházení, tudíž je příhodným kamarádem pro děti, jejichž zájmy jsou obdobné. Zarmoutí jen tím, že se dožívá pouhých dvou až tří let.

Potkal potkan potkana

Potkan je sociálně založený, potřebuje společníka svého druhu, jinak psychicky strádá, i když se mu lidský parťák maximálně věnuje. Může u něj dojít k poruše chování projevující se apatií, sebepoškozováním, ale frustraci může obrátit i proti svému majiteli. Je proto žádoucí chovat nejméně dva stejnopohlavní jedince, čímž předejdete nechtěnému rozmnožování. Samičky jsou aktivnější, samečci lenivější, ale o to mazlivější.

chov potkana

Veselá povaha a hravost potkany předurčuje jako kamarády pro děti. Foto: Shutterstock

Nesmí být nuda

Správným potkaním bydlením je vysoká klec, pro dvojici musí mít minimální rozměry 50 × 40 × 60 cm (š × h × v), s roztečí mezi dráty do 1,5 cm. Rozdělením na patra se zvětší užitný prostor, což zamezuje teritoriálním šarvátkám samečků. Patra musí být dostupná pro potkany i při snížené pohyblivosti ve stáří, neboť změny či přesun do jiné klece by jim způsobily stres. Klec umístěte na klidné, dobře větratelné místo, kde ale není průvan a přímý sluneční svit. Nezapomeňte, že potkani jsou noční zvířata, takže v místnosti s nimi se nikdo příliš nevyspí.

K výbavě klece patří plastový domeček, který nenasákne močí, dále miniaturní hamaky, prolézačky, žebříčky apod. Vhodné jsou větvičky ovocných dřevin, jež slouží k obrušování zubů. Nesmí být ošetřené postřikem proti škůdcům.

Kam chodí i potkan pěšky

Nejlepší volbou je plastová trojúhelníková toaleta pro hlodavce. Dno vysypte vrstvou kvalitního kočkolitu a do středu umístěte kámen, na nějž si při vykonávání potřeby zvířátko stoupne. Berte ale v úvahu, že potkan je teritoriální, a tak si nadále bude značkovat prostor svého obydlí. Pro podestýlku v kleci se proto hodí kombinace savého kočkolitu a buď skartovaného papíru, kvalitních pelet z tvrdého dřeva, štěpky, neprašných hoblin, obilného steliva, konopného pazdeří apod. Na vystýlku hnízda mu nabídněte papírové utěrky a toaletní papír.

Pro potkaní jazýčky

Hlavní složkou potravy jsou obiloviny a živočišné bílkoviny v podobě libového drůbežího masa, kvalitních psích či kočičích konzerv a granulí, doplněné vitamíny a minerály. Koupit je můžete přímo jako granulovanou krmnou směs. Pro zpestření přidejte vařené vejce, suchý chleba, čerstvou omytou zeleninu a ovoce. Stále k dispozici musí být čerstvá voda v napáječce.

Pohybem ke zdraví

Žádná klec nezajistí potkanům dostatečný prostor pro pohyb, potřebují pravidelně proběhnutí v bezpečném prostředí bytu.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Inteligentní potkan