U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Letníme bramboříky

Kategorie: Zahrada | Autor: ing. Ivan Dvořák

Mnoho lidí se snaží přirychlené květiny, zejména ty, které dostali v zimě od někoho blízkého, udržet za každou cenu při životě – a příští rok je znovu přinutit kvést. Často však skončí v kompostu.

Kdyby to bylo jednoduché, možná by zahradníci přišli o zajímavý artikl nebo dokonce o živnost. Ale to jim, myslím, nehrozí.

   Vytrvalí a šikovní se však o udržení a znovuvzkříšení krásy hlíznaté květiny mohou pokusit. Přežije-li brambořík období Vánoc a konec zimy v bytě, budeme ho od března snížením teploty a zálivky „uspávat“. Nemusí shodit všechny listy, dva až tři nejsou na škodu.

   V květnu rostliny přesadíme do živné zeminy a brambořík letníme. Za oknem, na balkoně, na terase, v zahradě – v květináči. Musíme však vědět, že bramboříku nesvědčí vysoké teploty a přímé slunce. Proto vždy vybíráme místo na sever, na východ nebo alespoň trvale stíněné korunou stromu. Zaléváme tak, aby voda nepřišla na hlízu a nenatekla mezi listy. Substrát však musí být stále vlhký. Přihnojujeme pravidelně po 14 dnech hnojivem na muškáty nebo plodovou zeleninu. Venku může být brambořík i ve volné půdě, v záhonu nebo pařeništi, ovšem vždycky také ve stínu.

   Do domu uklízíme květináč buď v době, kdy v noci klesá teplota na 2 – 3 °C, nebo, pokud je v noci stále teplo, nejdéle 14 dnů před začátkem topné sezóny. V té době má již brambořík založeno několik desítek malých poupat a několik větších, které se otevírají. Volně vysazené rostliny vyrýpneme, přesadíme do kořenáče a pěstujeme, jako by v něm byly odjakživa.

   Brambořík si pak zas musí zvyknout na pokojové klima. Stále přihnojujeme, jen interval protáhneme na 3 týdny. Optimální teplota pro pěstování doma je 12 – 15 – 18 °C. Stačí však jen 5 °C. Při takové teplotě kvete rostlina prakticky až do konce jara příštího roku, kdy ji zase necháme odpočinout od vody a hnojení.

   Při dlouhodobém pěstování hlíza dobře přirůstá. Po každém létě zvolíme květináč, který má průměr o 3 – 4 cm větší, než je průměr hlízy. Vysazujeme ji tak, že její třetina kouká nad povrch. Hluboko vysazená sice více narůstá na objemu, ale nasazuje méně květů a později.

   Dodržíme-li uvedené zásady, můžeme mít s bramboříkem trvalé úspěchy. Jen musíme hlídat, aby se jej děti, doma chovaní hlodavci nebo drobné ptactvo či obojživelníci venku nepokoušeli ochutnávat. Je totiž jedovatý.

Popisy k obrázkům

Pro letnění bramboříku vybíráme zastíněné místo

Autor fotografií: FOTO ING. ZDENĚK PRCHLÍK A ARCHIV

Letníme bramboříky