U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

LEPICÍ PISTOLE

Kategorie: Dílna | Autor: ING. JAN TŮMA

Téměř vše, co jsme dříve v domácnosti nebo kutilské dílně museli spojovat hřebíky, šroubováním nebo pájením, dokážeme slepit rychle a čistě malou a levnou pistolí na tavné lepení.

   Kabelem ji připojíme na zásuvku 230 V, zezadu do ní zastrčíme tyčinku lepidla. Když se po 5 až 10 minutách začne ve vyhřívané komoře tavit (asi při 200 °C), opakovaným tisknutím spouště ji postrkujeme do komory a tím vytlačujeme kapky horkého lepidla na spojované místo. Téměř vše – papír, karton, dřevo, textilie, krytinu, keramiku, kámen i plechové součástky a většinu plastů mezi sebou slepíte poloprůhlednými tyčinkami univerzálního lepidla za několik korun. Jen u hladkých a tvrdých plastů nebo u polyetylénových fólií musíme použít doporučovanou speciální tyčinku.

   Lepidlem dokážeme i utěsnit spáry, vytmelit sklo v oknech, slepovat utržené podrážky, ulomená ucha keramiky nebo uražené části porcelánových sošek a loutek. Pokud se spoj nepovede, můžeme jej rozpojit kdykoliv zahřátím proudem horkého vzduchu z horkovzdušné pistole.

Jaké lze koupit

Na trhu se nabízejí jednak malé hobbypistole (Pattex, Glueboy, LUX, UHU) na tyčinky o průměru 7 mm po 3 Kč, které se dají pořídit za 180 až 350 Kč, nebo kutilské pistole s výměnnými tryskami a větším výkonem (např. Bosch, Steinel, Metabo), s bohatším příslušenstvím v cenách od 750 do 2000 Kč. Ty používají tyčinky o průměru 11 až 12 mm dodávané v délkách od 90 do 300 mm (cena tři až 15 Kč/kus). Díky vyššímu příkonu mohou nanášet 20 až 30 gramů lepidla za minutu. Existují i tyčinky barevné, aby si uživatel mohl vybrat např. barvu spáry v lepené mozaice linolea nebo mezi obkládačkami.

***

JAK NA TO

PRÁCE S LEPICÍ PISTOLÍ

* Lepidlo nanášíme lepicí pistolí mačkáním spouště na lepený díl jako kapky nebo větší kupky. Při lepení větší plochy táhneme „niť“ lepidla housenkovitě jako klikatou čáru. Pak rychle (nesmí to trvat déle jak 20 sekund, kdy už by lepidlo zatuhlo) přitiskneme „protikus“ a co nejvíce zatížíme.

* Spoj drží pevně už po dvou minutách, zatížit jej smíme asi po 5 minutách.

* Přesahující kapky lepidla odstraníme nožem či smirkovým papírem.

* Nevyužitou tyčinku po skončení práce necháváme v pistoli, využijeme ji příště.

Popisy k obrázkům

Typ KE3000 od METABO stojí 2100 Kč

Nanášení lepidla na modely dětské železnice

Lepení háčku na obkládačky v koupelně

Autor fotografií: FOTO: BOSCH A METABO

LEPICÍ PISTOLE