Jak zařídit chatu v luxusním stylu?

luxusní chata

Foto: Unsplash

Na chatu či chalupu jezdíme primárně za odpočinkem. Chceme změnit prostředí a dostat se pryč z rušného a uspěchaného města. Chata v přírodě s sebou zkrátka a jednoduše přináší řadu výhod. Pokud preferujete moderní vybavení a luxus, můžete si v podobném stylu zařídit i svoji chatu a odlišit se tak od těch, které jsou zařízeny v tradičním venkovském stylu. Jak na to?

Co je pro luxusní chaty typické

Není pochyb o tom, že by chata celkově měla působit klidným a útulným dojmem. Přece jen se zpravidla nachází v obklopení lesů a přírody a my se zde snažíme načerpat potřebné síly. Vnitřní vybavení však může i v takovém případě být luxusní.

Pozornost je třeba věnovat zejména kvalitním materiálům, které se na celkovém dojmu ve velké míře podílí. Vsadit proto můžete na masivní dřevo, které se objeví nejen na podlaze, ale i na vašem luxusním nábytku. Takový stůl z masivu přece jen vypadá úplně jinak než ten z dřevotřísky.

K relaxaci může dále přispět vybavení v podobě prostorné vířivky nebo domácí finské sauny, v níž příjemně prohřejete celé své tělo. Následně můžete skočit přímo do ledově vychlazeného přírodního jezírka nebo bazénu.

A svou roli zde samozřejmě má i postel, která by měla být pohodlná a poskytovat odpočinek pro vaše tělo. Na kvalitu spánku se podepíše především zvolená matrace, rošt a ložní prádlo včetně povlečení.

nábytek z přírodních materiálů

Přírodní materiály se na chatu hodí. Foto: Elmina.cz

Proč se vám investice do kvalitního nábytku na chatu vyplatí?

Je to jednoduché. Zkrátka a jednoduše déle vydrží. Pokud chcete chatu využívat dlouhá léta a mít s ní co nejméně starostí, je rozhodně vhodnější již na začátku sáhnout po kvalitním vybavení. V interiéru se tak může prolínat například přírodní dřevo, kov nebo sklo.

Někdy máme tendenci chatu na víkend vybavit pomocí předmětů, které už v běžné domácnosti nepoužíváme. To je ale škoda. I na dřevěné chatě si totiž můžeme dopřát potřebný komfort a disponovat vybavením, na které jsme zvyklí. Proto se snažte svou chatu vybavit kvalitními věcmi, které vám budou bez problémů sloužit.

Díky jejich dlouhé životnosti si nebudete muset dělat starosti s neustálými opravami, které by váš pobyt na chatě zbytečně narušovaly. A ušetřený čas věnujte činnostem, které vás opravdu baví. Kromě toho i svou chatu si můžete zařídit pomocí předmětů s moderním designem, který se vám líbí.

Aktuální trendy luxusních chat a chalup

Tak jako prakticky všechno, i interiéry chat a chalup podléhají trendům. V současné době přitom jednoznačně vede takzvaný skandinávský styl, díky kterému si budete užívat útulné zařízení známé ze severských zemí.

Pro skandinávský styl je typická přítomnost přírodních materiálů, vzdušnost a útulnost. Často pracuje s na dotek příjemnými materiály (například v případě přehozů přes postel nebo povlaků na polštáře). A nezapomenutelným prvkem skandinávských interiérů jsou také vonné svíčky, které dokáží doladit romantickou atmosféru na maximum.

Přírodní vzory jsou zároveň doprovázeny živými květinami (zejména těmi zelenými). Pokud se poohlížíte po vhodných květinách na chatu, rozhodně volte spíše z těch méně náročných. Přece jenom na chatě typicky netrávíte každý den.

Jaké barvy v interiéru chalupy zvolit?

Luxusní chaty bývají zpravidla zařízeny v neutrálních a přírodních tónech. Často zde hlavní roli zaujímá již zmíněné dřevo. Snažte se držet pouze jednoho dekoru a nekombinovat zbytečně více druhů dřeva.

Dalším oblíbeným materiálem je elegantní kov, a proto není divu, že i spousta doplňků do interiéru chat je v typickém černém či šedém designu. Prostor ale samozřejmě můžete rozzářit podle svého gusta. Zkuste vsadit třeba na výraznější povlaky na polštáře, povlečení nebo přehozy přes pohovku.

útulná atmosféra

Útulnou atmosféru vám pomůže dotvořit krb. Foto: Pixabay

Vše dotvořte pomocí doplňků a dekorací

Při zařizování chaty pamatujte také na designové doplňky a dekorace. Nezapomeňte ale, že méně je mnohdy více. Proto se snažte prostor zbytečně nezaplnit velkým množstvím drobností. Místo toho si vytipujte jen pár vkusných doplňků.

Jednat se může třeba o výrazné květináče nebo vázy, do kterých vložíte čerstvé či usušené květiny. Chybu neuděláte ani s nejrůznějšími dekoračními podnosy nebo třeba výraznými zrcadly. A sáhnout můžete i po zajímavé sošce.

Nezapomeňte na textílie

Útulnost každému interiéru dodáte pomocí vhodných textílií. Nebojte se po nich proto sáhnout i při zařizování vaší chalupy. Skvěle budou vypadat například v podobě dlouhých závěsů a přehozů přes gauč. Pamatujte také na ladící povlaky na dekorativní polštáře, které můžete měnit podle aktuální nálady, ale i ročního období.

Doplňky na chatu

Doplňky na chatu volte střídmě. Foto: Elmina.cz

Pobyt na chatě by vás měl především bavit

Jak jsme již zmínili, na chatu si jezdíme hlavně odpočinout. Pokud patříte mezi fanoušky aktivního trávení volného času, myslete také na sportovní vyžití. Pokud vám to prostory dovolí, vybudujte si na chatě třeba menší posilovnu nebo hřiště na badminton. Děti poté jistě ocení přítomnost pískoviště nebo dětského hřiště.

Ať už zařizujete zbrusu novou chatu nebo rekonstruujete tu stávající, věnujte nábytku na chatu dostatek pozornosti. A při výběru vybavení myslete především na to, aby se vám líbilo a vy jste se v interiéru cítili příjemně.

Externí článek

Jak zařídit chatu v luxusním stylu?