Zoubkované poličky

Rubrika: Interiér

Kuchyni i světnici dříve zdobívaly hospodyně vlastnoručně zhotovovanými textilními výrobky. Vedle vyšívaných ubrusů, polštářů a „kuchařek“ bývaly hezkým doplňkem i „zoubky“ na policích.

Okraje polic zdobí krajkové, strojově zhotovené zoubky. Bílá krajka na tmavém dřevu pěkně vynikne

Takzvané zoubky byly ozdobné lemy, které zdobily okraje polic kuchyňského nábytku nebo prádelníků. Jednalo se o vyšívané nebo háčkované pásy a „zoubky“ se jim říkalo proto, že měly spodní okraj většinou tvarovaným do špičatých nebo zaoblených „zoubků“.

Vyšívané nebo háčkované

Na modře vyšívaných zoubcích se objevují různé kuchyňské motivy – konvice, džbány, hrnečky, střídané květinovým ornamentem

Na vyšívané zoubky se používalo bílé plátno. Jeho spodní tvarovaný okraj (zoubky) byl
obšitý smykovacím stehem a nad ním byly stonkovým nebo plným stehem vyšity různé kuchyňské motivy, ovoce či květiny.
Oblíbené byly i háčkované „zoubky“. Používala se technika filetového háčkování, při kterém se vzor vytváří střídáním prázdných a plných čtverečků, nebo se pomocí krátkých a dlouhých sloupků háčkovaly krajkové zoubky. Jednodušší variantou byly pruhy z bílé látky, olemované jen úzkou krajkou.

Háčkované zoubky vytvořené filetovou technikou působí velmi romanticky

Později se objevily i strojově zhotovované lemy, bíle vyšívané nebo „háčkované“. Takové koupíte i v současnosti.

Zoubky dnes

Na mnoha chalupách můžeme „zoubky“ vidět i dnes. Chalupářky je podědily, zhotovily si je či je koupily. Kdo má radši střízlivější design, může si na ozdobu polic ušít z hezky vzorované bavlny jen rovné látkové pruhy.
Zdobit můžeme police v prosklených i otevřených skříňkách i v zavřených prádelnících. Zoubky připevňujeme malými hřebíčky, bílými připínáčky či nitěnými očky.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, ZDENĚK ROLLER, IKAR, AUTORKA A ARCHIV

Zoubkované poličky