U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Kytky v chalupě? Ano, jen vědět, jaké

Kategorie: Inspirace | Autor: Iva Tvrzová

Pokojové květiny vyžadují pravidelnou péči. Jak to s nimi zařídit v chatě a v chalupě, kde pobýváme jen o víkendech nebo i méně často?

Musíme si vybírat buď květiny, které nepotřebují častou zálivku (nejlépe kaktusy a sukulenty), nebo zvolit takový způsob pěstování, při němž nemusíme brát konvičku s vodou do ruky tak často. Na trhu je například několik typů samozavlažovacích květináčů a truhlíků. Jde většinou o dvě nádoby – vrchní na květiny a spodní jako vodní rezervoár. Mezi oběma jsou nylonová vlákna, která visí od kořenů v květináči do vody ve spodní nádobě, u jiných typů sahají shora do vody výstupky se zeminou. Tak se dostává voda ke kořínkům rostlin a ty si libují, i když vy se týden nebo i celý měsíc neukážete. Květináč Eva Solo má spodní část skleněnou – snadno se tak kontroluje stav vody, zálivka se dolévá rozšířenou hubičkou. U květináčů Lechuza se vodní nádrž plní shora průduchem, na ukazateli stavu vody poznáte, kdy ji doplnit. Podobně fungují truhlíky Fantazie a Siesta. Některé typy květináčů Lechuza a truhlíky Siesta jsou vhodné i ven – může se u nich otevřít přepadový otvor, kterým odtéká přebytečná (dešťová) voda. Samozavlažovací květináče se vyrábějí v různých tvarech, velikostech (od malých až po kádě na palmy) a z různých materiálů (barevný plast, keramika a sklo, kov a sklo). Truhlíky v několika délkách a barvách bývají z plastu. Další možností jsou různé zavlažovací systémy, například Blumat, kdy si rostlina bere vodu pomocí keramického hrotu a hadičky z nějaké nádoby. Zásobník vody může tvořit i dekorativní skleněná koule, zapíchnutá do květináče. Jinou možností je pěstování rostlin hydroponicky – místo zeminy jsou v živném roztoku. Některým stačí pouze nádoba s vodou a občas trochu hnojiva. Tak můžete pěstovat třeba zelenec, voděnky, voskovku, dracénu i další, které zakoření ve vodě. Také v uzavřeném “skleníčku” prospívají rostliny i bez naší péče (kromě počáteční zálivky). Rostliny pěstujeme v uzavřené skleněné nádobě (malém akváriu, demižonu, velké lahvi apod.), horní otvor zakryjeme tabulkou skla. V nádobě se vytvoří uzavřený koloběh – voda odpařená z listů rostlin se vysráží na stěnách, steče do půdy, odkud si ji vezmou kořínky,… Pro tyto “skleníčky” vybírejte rostliny, které rostou velmi pomalu. Dekorativně vypadají větší misky, osázené různými rostlinami. Jak ale uspokojit jejich odlišné nároky na zálivku? Pan Polášek, pěstitel sukulentů a bonsají (firma UNIPOL) vymyslel speciálně tvarované keramické květináčky – ze společné misky vyrůstají dvě až tři oddělené nádobky pro jednotlivé rostliny. Jako poslední možnost – když jezdíte na chalupu jednou za půl roku nebo je stavení příliš tmavé – se nabízejí umělé květiny. Dnes dostanete už takové, které nejen na pohled, ale ani na dotek nerozeznáte od skutečných. Mohou příjemně oživit i ty nejtmavší kouty.

***

Náš TIP

Vtipným a praktickým doplňkem pokojových rostlin je keramický kypřicí kolík. Květinkám s ním můžeme občas “načechrat” zeminu, zapíchnutý v květináči bude pěknou ozdobou. Vybrat si můžete různé tvary a dekory. Kypřítko na obrázku je z keramické dílny ZK-ATELIER v Bakově n. Jizerou.

Kontakty:

www.naoko.cz (květináče Eva Solo)

www.greenspol.cz (květináče Lechuza)

www.plastkon.cz (truhlíky Fantazie)

www.plastia.cz (truhlíky Siesta)

www.eko-technologie.cz (systém Blumat)

www.sklarna-slavia.cz

www.unipol.krtekcentrum.cz

www.glas.cz (Orion design)

www.paramit.cz

Popisy k obrázkům

1 Ručně tvarovaný keramický květináček pro několik různě náročných rostlin (UNIPOL)

2 Tyto růže jsou na pohled i na dotek k nerozeznání od skutečných (Paramit)

3 Skleněný zavlažovač kytek je v květináči pěknou dekorací (sklářská huť Slavia)

4 Skleněné jablíčko coby skleníček, kde se o rostlinky nemusíme příliš starat (Orion design)

5 Zavlažovací systém Blumat tvoří keramický hrot s hadičkou. Stačí už jen nádoba s vodou

6 Samozavlažovací květináč můžete mít v nejrůznějších velikostech a několika tvarech i barvách (Lechuza). Schéma květináče Lechuza

7 Umělých květin “jako živých” je k dostání už celá řada – platí to i o orchidejích v květináči (Paramit)

Autor fotografií: FOTO PAVEL VESELÝ, MICHAL TVRZ, ARCHIV FIREM SLAVIA, PARAMIT, LECHUZA

Kytky v chalupě? Ano, jen vědět, jaké