U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Z VAŠICH ZAHRÁDEK

Kategorie: Zahrada | Autor:

Velká letní soutěž zná své vítěze a my řadu krásných zahrad, plodů, které jste na nich vypěstovali, i zákoutí, kde rádi trávíte dny volna.

Nechceme se z obrázků těšit sami. Proto dnes přinášíme výběr z prací našich čtenářů, kteří dovedou to pěkné, co je na chatách a chalupách obklopuje, také zajímavě vyfotit. Přesně to bylo hlavním kritériem pro udělení cen, proto máte šanci prohlédnout si zahrádky vítězů.

1. cena – Klára Baxová Praha 10 – Horní Měcholupy

„Po úvaze, že vlastně není co ztratit, jsem se rozhodla také zkusit štěstí,“ píše vítězka Velké letní soutěže. Přiznává, že jejímu snažení proměnit původně užitkovou zahradu ve skutečně okrasnou nepřeje nadmořská výška 660 metrů a blízkost pole, odkud chodí na návštěvu hraboši a myši, ovšem na výsledku to není znát. Chválíme paní Baxovou i za to, že zahradní zákoutí citlivě doplňuje a ozvláštňuje keramikou, dřevěnými prvky a dalšími dekoracemi.

2. cena – manželé Patočkovi Příbram na Moravě

Obálka od Patočkových byla pěkně macatá. Obsahovala téměř dvacet fotografií – jednu lepší než druhou. Paní Milena, která byla zřejmě iniciátorem účasti v soutěži, píše, že se rádi nechávají inspirovat našimi radami a návrhy. „Ale tentokrát jsme to nevydrželi a posíláme do soutěže fotografie našeho dvora,“ pokračuje. A my vám rádi zprostředkujeme alespoň několik pohledů na to, jak také může venkovský dvůr vypadat.

3. cena – Zdeněk Pour Křib u České Třebové

Obrázky pana Poura přišly na cédéčku s vizitkou: TRADE Zdeněk Pour, zámečnictví a kovářství. Bezpochyby není velký psavec, ale s okolím své chalupy si dovede dobře poradit. Je tu samozřejmě zřetelná i stopa jeho profese, což ozvláštňuje prostředí okolo stavení.

4. cena – Jana Plischková Vikýřovice

Z dopisu paní Plischkové na nás dýchla nejen lehce zádumčivá nálada jejího oblíbeného místečka u jezírka, ale také pohoda, kterou si dovede připravit s dětmi při zdobení dýní, které jim prý dělají radost po celý rok.

5. cena – Václav Královec Cheb

Pan Královec nás svými obrázky i dopisem příjemně překvapil. Jde, jak vidíte na obrázku, o plody z jeho zahrádky a rozhodně ne ledajaké. Podařilo se mu totiž vypěstovat na jednom stromku, který pojmenoval „mutant“, červený rybíz a zlatý angrešt s načervenalými líčky. Tento koníček, tedy roubování různých druhů ovoce na jeden stromek, ho prý drží již více než dvacet let. O nejcennější výpěstek, který plodil čtyři druhy ovoce – angrešt, červený, černý a bílý rybíz – sice po letošní zimě přišel a nemohl jej nafotit, ale i tento „soutěžní“ je přímo kouzelný.

6. cena – Jaroslava Šteigerová Podělusy

Ze tří fotografií, které nám poslala jen s krátkým dopisem paní Šteigerová, jsme vybrali ten, na němž se objevila její chaloupka, obklopená květinami a keři, jejichž barvy dohromady krásně ladí s okolní zelení. Buduje svou zahrádku už 30 let a věříme, že jí v tom šikovná pila, kterou získala v soutěži, přijde vhod.

7. cena – Sylva Bambasová Horní Životice

Paní Bambasová poslala také několik obrázků na výběr. Vedle krásně kvetoucích keřů nás zaujaly zejména partie, vybudované s použitím přírodního kamene. Její zřejmě spíše rovinné zahrádce dodává potřebnou dynamiku. Těší nás, že majitelka domku s touto zahrádkou využívá i rad z dalších rubrik našeho časopisu, například natřela dveře pomocí stěrky na fládrování a s dcerkou se odvážila i do krakelovací techniky.

8. cena – Josef Vacek Praha 7

Chaloupka pana Vacka, jejíž roubení je zřejmě natřeno tmavým luxolem v odstínu palisandr, září nejen bílými spárami, ale hlavně záplavou květin nejrůznějších barev. Jak vidíte, jsou uspořádány v patrech zvyšujících se ke stavbě, takže si chalupáři ze zahrádky užívají pohled na každý květ.

Popisy k obrázkům

Z VAŠICH ZAHRÁDEK