U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

KOUZLO SCHODŮ NA ZAHRADĚ

Kategorie: Speciál – terasy a chodníčky | Autor: PETR PETŘÍČEK

Nejsou schody jako schody. Šlapat po nich do sedmého patra paneláku těžko někoho nadchne. Ale několik schůdků ze zahrady k příjemnému posezení na terase nebo do sklípku chalupy pro něco dobře vychlazeného – to je jiná!

Podobně jako chodníky, mohou také schody mít čistě funkční význam a poskytovat rychlý a bezpečný přístup do různých částí zahrady nebo k domu, ke garáži a k dalším objektům. Zároveň však mohou i velmi výrazně pozměnit celkový vzhled zahrady. Tam, kde je nyní těžko schůdný a udržovatelný svah, může díky dřevěným schodům vzniknout třeba krásné zákoutí s dobře přístupnou rozkvetlou skalkou.

Soulad s celkem

Důležité je dbát na to, aby typ schodiště byl vždy v souladu s celkovým rázem zahrady. Ladit by mělo i s jinými materiály po-užitými v objektu. Například k terase budou vhodné schody s nášlapnými plochami ze stejných dlaždic, jež tvoří dlažbu terasy. Soulad ještě umocní, když také podstupnice schodů budou ze stejného materiálu (z cihel) jako opěrné zídky terasy. Řídit se přitom můžeme jednoduchým principem. Čím více se budeme vzdalovat od přísných stavebních prvků v blízkosti stavení, tím víc může být styl schodů při-způsobený uvolněnějšímu charakteru zahrady. Většinou se v těchto místech volí pro stavbu schodů dřevo v kombinaci se štěrkem nebo drcenou kůrou, protože dobře zapadá do přírodnějšího rázu zahrady.

Domácká zákoutí

Dobře navržené schody by měly mít vyváženou šířku nášlapných ploch a výšku podstupnic. U podstupnic je důležité kvůli bezpečnosti dodržet jejich stejnou výšku. Dlouhé schody lze předělit odpočívadlem, na němž může být i lavička.

   Schody, které stavíme za účelem rychlého přístupu, nemusí být moc široké, postačí užší a s kratšími nášlapnými plochami. Naopak široké schodiště, po kterém není třeba nijak spěchat, podpoří pomalý procházkový krok. Delší přímočaré schodiště se hodí například do zámeckého parku, ale v menší zahradě působí příliš impozantně, cize a nepřirozeně. Zakřivená schodiště nebo schody měnící směr, jejichž okraje částečně zarůstají bujnou vegetací, naopak dokážou vykouzlit osobitá zákoutí s domácí pohodou.

Popisy k obrázkům

Zakřivené schody se hodí do venkovské zahrady s bujnou vegetací

Cihlové schody se dobře kombinují s jinými materiály

Autor fotografií: FOTO: SLOVART

KOUZLO SCHODŮ NA ZAHRADĚ