U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Byliny pro lékárnu i kuchyni SEDMIKRÁSKA OBECNÁ

Kategorie: Volný čas | Autor: fit

Chudobka (Bellis perennis)

Babička, cikánka, hladověnka, husí kvítko, chudoběnka, jiskerka, kakuše, karuška, letní krása, matečník, ruchtarečky, sirotka, stokrása, zapomenutka … takhle se označovala drobná rostlinka luk a pastvin, podobající se maličké kopretině. Starokřesťanská legenda vypráví, že bylinka vznikla ze slz Matky Boží, prolitých na útěku do Egypta. Sedmikráska obsahuje silice, saponiny, třísloviny, vitamin C, hořčiny, sliz, pryskyřice, flavonoidy. Využití má v lékařství i kuchyni, v kosmetice i jinde. Sbírá se: květy, listy (březen až srpen – nejlépe kolem poledne).

LÉČIVKA Používá se květ nebo kvetoucí nať, někdy i listy. Pomáhá při kašli – rozpouští hleny, podporuje vykašlávání (čerstvé nebo sušené květy či kvetoucí nať se přidávají do čajů a kloktadel), jarní saláty s trochou mladých lístků a květů pomohou při odkašlávání, vhodně působí na sliznici trávicího ústrojí a proti překyselení. Hojí různá kožní onemocnění, vyrážky, ekzémy, akné, plísně, drobná poranění, bércové vředy, podlitiny (nálev z květů na koupele), na rány se přikládají čerstvé rozdrcené listy. Čistí krev při kožních chorobách, působí proti průjmu, tiší migrénu (čaj z květů či natě), zmírňuje potíže při astmatu (odvar z květů a listů). Poslední výzkumy prokázaly blahodárný vliv při zánětech močových cest.

V KUCHYNI Mladé syrové listy se přidávají do salátů, vaří se jako zelenina. Poupata se marinují (použití: jako koření). Z květů vaříme med a sirup, čerstvé a kandované používáme na zdobení pokrmů a nápojů. Květy i celé růžice s listy a květy přidáváme do salátů (zeleninových, bramborových), do pomazánek, bylinkových másel, omáček, polévek a nádivek.

KOSMETIKA Nálev z květů jako jarní tonizující koupel k oživení pokožky.

JINÉ Sušené květy do směsí potpourri, odpuzuje hmyz.

* * *

Čaj proti migréně: 1 polévkovou lžíci květů a lístků přelít šálkem vařící vody, nechat 10 minut louhovat, přecedit, pít 2-3 šálky denně.

Sedmikráskový sirup (na kašel): 700 kvítků spaříme 1 l vroucí vody, přidáme 1 citron (pokrájený nebo šťávu) a necháme 24 hodin louhovat. Pak přecedíme, šťávu z květů vymačkáme. Přisypeme 1 kg cukru krystal a vaříme do hustoty sirupu (nejlépe v nádobě z varného skla nebo keramiky).

Houbová polévka: Hrst sušených hub na hodinu namočíme. Pak dáme vařit do 1 l vývaru z kostky, s kmínem a na kolečka nakrájenou cibulí. K poloměkkým houbám přidáme 1 lžíci na sucho opražené krupice a 10 minut povaříme. Přisypeme drobně nasekanou hrst sedmikráskových květů i lístků a krátce povaříme. Dochutíme pažitkou a solí. Ozdobíme několika květy. K polévce podáváme na kostičky nakrájenou osmaženou housku.

Byliny pro lékárnu i kuchyni SEDMIKRÁSKA OBECNÁ