Do zahrad se blíží podzim

Rubrika: Zahrada

Stále častěji prší a fouká vítr a my máme v zahradě plné ruce práce s padajícím listím. Je to úmorná práce, která činnost, která skončí až příští rok na jaře. A k tomu ještě musíme připravit zahradu na zimu.

 

Lehký foukač Husqvarna 125BVx je výkonný, pečlivě vyvážený, má snadno uchopitelnou rukojeť a díky palivové pumpičce a technologii Smart Start® se snadno startuje

 

Trávník potřebuje poslední vertikutaci, která dokonale odstraní travní plsť a skvěle ho provzdušní. Při podzimním úklidu zahrady využijeme mechanické nářadí i mnoho motorových pomocníků, kteří nám práci významně usnadní. Může to být již zmíněný vertikutátor, zahradní traktůrek, elektrická motyka nebo například foukač listí.

 

Lehký a snadno ovladatelný foukač Gardena AccuJet 18-Li

Nekonečný úklid listí
Napadané listí trávník připraví o světlo a podporuje tvorbu hnědých fleků a růst mechu. Pod vrstvou listů nemůže tráva dýchat, během několika dní se může dokonce vytvořit plíseň. Listí bychom měli odklidit i z choulostivých výhonků stálezelených rostlin, protože by pod ním mohly začít hnít.
Úklid listí dnes již rozhodně nemusí patřit mezi nepříjemné a obtížné práce, stačí se vybavit správnými nástroji a využít třeba klasické hrábě či smeták, pokud ale hrabání listí opravdu nemáte v lásce, odstraníte ho pohodlně pomocí motorového foukače.
Spadané listí však nemusí být jen nepříjemným odpadem. Vrstvu až 10 cm lze ponechat například pod stromy, keři a křovinami a na vyčištěných květinových a zeleninových záhonech. Nejlepší je, když listy zlehka zapracujeme do záhonů pomocí trojzubé kypřicí motyčky a zakryjeme trochou zeminy, aby je neodvál vítr a aby se urychlil proces rozkladu. Díky tomuto postupu si zajistíme rychlou tvorbu čerstvého bohatého humusu.
Na toto kompostování půdy jsou nejvhodnější rychle tlející listy kvetoucích křovin a ovocných stromů. Živiny z listů a odřezků působí jako ekologické a účinné hnojivo. Listová pokrývka na rostlinách je také chrání před nízkými teplotami. Na jaře však nesmíme zapomenout veškeré zbývající listí ze záhonků odstranit, aby rostliny opět získaly přístup k čerstvému vzduchu a slunečnímu světlu.

 

Nezapomínejte na okapy
Úklid a vyčištění od spadaného listí potřebují také okapy. Průběžnou údržbou se dá předejít takovým nepříjemnostem, jakými jsou zatékání do podkroví, poškození omítky nebo zničení okapů. Pokud bychom z nich listí neodstranili, v zimě a následně při tání na jaře se jím může okap velmi snadno ucpat. Když zanesené okapy nemohou dobře plnit svou funkci, stékající voda může poškodit omítku.

 

Drtič Powercut 2500

 

Vertikutace
Vertikutace je velmi důležitou úpravou trávníku, díky níž se dosáhne zlepšené výměny kyslíku, větší propustnosti vody, sníží se množství plevele i riziko chorob. Zvyšuje se také trvanlivost trávy, protože hmota kořenů narůstá a rostou více do hloubky. Před samotnou vertikutací je nezbytné trávník posekat, ideálně do výšky 3-4 cm. Vertikutace se provádí za sucha, a do hloubky maximálně 3 mm, aby odstranění travní plsti bylo co nejefektivnější. Po vertikutaci je třeba odstranit veškerý vyhrabaný materiál. Vždy před samotným zásahem zkontrolujeme stav trávníku – povrch by neměl být přemokřený nebo přimrzlý.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: HUSQVARNA, GARDENA, MOUNTFIELD, OBI

 

Do zahrad se blíží podzim