U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Krkonošská lyžařská cesta

Kategorie: Volný čas | Autor: -jd-, foto autor

Nejvyšší české hory Krkonoše jsou hlavní oblastí českého sjezdového lyžování. Lyžaře neodlákala ani poměrně dobrá dostupnost alpských středisek. Provozovatelé skiareálů stále vylepšují své služby, přibyly moderní lanovky a vleky a délka uměle zasněžovaných svahů se počítá již na desítky kilometrů. Avšak nabídka podmínek pro běh na lyžích a lyžařskou turistiku za rozvojem sjezdového lyžování pomalu začala zaostávat. Přitom dnešní doba přeje spíše provozování sportu provázanému s pobytem v přírodě a jejím poznáváním. Z tohoto pohledu “hoblování” jednoho svahu není tím nejvhodnějším řešením.

Krkonoše sice jsou kolébkou lyžařské turistiky a na Horních Mísečkách nalezneme zřejmě nejlepší (a co se týče sněhové pokrývky nejspolehlivější) závodní běžecké tratě u nás, ale celkově kvalitních stop pro sportovní a turistický běh na lyžích v Krkonoších nebylo tak mnoho. Chybělo něco jako léty prověřená a oblíbená Jizerskohorská lyžařská magistrála nebo síť vzorně upravovaných běžeckých tratí šumavských. Povzdech však již neplatí. Od minulé sezony je i v Krkonoších zřízena běžkařská magistrála. Nazývá se Krkonošská lyžařská cesta a vychází z projektu “Krkonoše – lyžařský běžecký ráj”.

Z Harrachova do Žacléře nebo Janských Lázní

O trase samotné alespoň stručně: cesta protíná celé pohoří od západu k východu, tedy od Harrachova po Žacléř (86 km). Z Harrachova stoupá přes Voseckou boudu k prameni Labe, od Vrbatovy boudy klesá Masarykovou silnicí na Mísečky a dále do Špindlerova Mlýna. Odtud vystoupá přes Hromovku, Krásnou pláň a Klínové Boudy na Bufet a Liščí horu. Ve východní části pohoří – po sjezdu k Pražské boudě nad Pecí – se nabízejí dvě varianty. Na té delší musíme překonat ne zcela ideální (a zatím neupravovaný) úsek přes Pec pod Sněžkou, Janovy Boudy a Spálený Mlýn na Malou Úpu. Z Pomezních Bud na Rýchory (13,5 km) a většinou i dál do Žacléře je opět kvalitní udržovaná stopa. Druhá (a lyžařsky příjemnější) varianta vede od Pražské boudy na Černou horu a přes Horní Maršov k Rýchorské boudě, kde navazuje na trasu delší. Vhodné zakončení (nástup) se také nabízí dlouhým sjezdem z Černé hory do Janských Lázní (sem je to z Harrachova asi 53 km). Absolvování celé cesty v jednom dni – s ohledem na délku i členitost terénu – není reálné. Nejste-li ovšem trénovaní drsňáci s lampou čelovkou v batohu. Nejčastější bude asi běhání po jednotlivých úsecích. Dá se však naplánovat vícedenní přechod s noclehem na některé z bud, jak to ostatně bylo obvyklé v “dávnověku” krkonošské lyžařské turistiky.

Po červenobílé

Bude-li zima bohatá na sníh, dá se předpokládat, že Krkonošská lyžařská cesta bude v celé délce využitelná až do dubna. S ostatními místními turistickými i závodními běžeckými tratěmi tak je k dispozici více než 350 km běžeckých stop. V terénu je dobře vyznačena červenobílými kosočtverci s trojjazyčným nápisem a znáčkem národního parku, ve všech turistických střediscích najdete velké orientační mapy a v infocentrech je zdarma k dostání šikovná skládačka. Nezbývá než zvolit tu správnou “mázu” a pak už jen popřát krkonošské lyžnické “Ať to frčí!”

Graf – Ve výšce nad 700 m n. m. je na běžecké trati z Harrachova na Černou horu sníh jistý od prosince do dubna

Krkonošská lyžařská cesta