U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

KOLIK STOJÍ vyspání?

Kategorie: Peníze | Autor: Iva Tvrzová

KUPUJEME

Se svým ložním prádlem strávíme třetinu života. Výběru takového společníka bychom tedy měli věnovat náležitou pozornost. Při nákupu by neměl rozhodovat jen pěkný vzor, který nás upoutal a “výhodná” cena. Rozmyslíme si, co vlastně chceme. Zda zboží, které nám i při častém používání vydrží nějaký ten rok v nezměněné kvalitě a bude stále vypadat dobře, ovšem jeho pořizovací cena bude vyšší, nebo levnější povlečení, na kterém zub času zahlodá dříve apo čase bude nutná výměna.

Důležitým hlediskem je i náročnost údržby – stále oblíbenější je povlečení s nežehlivou úpravou. Ta se může, ale nemusí odrazit v konečné ceně zboží. (Krepové povlečení udržujeme bez žehličky, přitom patří mezi nejlevnější prádlo, nežehlivé bavlněné úplety z mako-žerzeje patří cenově k těm luxusnějším.) Cena zboží tak záleží na kvalitě materiálu, ušití (především řešení zapínání), náročnosti údržby, na značce – tedy výrobci (české výrobky jsou většinou cenově výhodnější) a do velké míry na místu, kde nakupujeme. Nejlevněji většinou určité zboží nakoupíme v podnikové prodejně, pokud ji výrobce má, nebo na dobírku od výrobce. V luxusní prodejně v centru velkých měst můžeme za stejné zboží zaplatit cenu až o několik desítek procent vyšší. Samostatnou kapitolou jsou nákupy v tržnicích. Tady se dá sice nakoupit levněji, ale s určitými riziky. Na etiketě v naprosté většině případů chybí označení výrobce – jeho jméno by jinak mohlo být pro nakupujícího určitým ukazatelem kvality. Takhle nevíme, v kterých končinách bylo zboží vyrobeno, z jakých surovin a jakou technologií, a tím pádem zda například v tkanině nejsou zdraví škodlivé látky (levné barvy mohou obsahovat těžké kovy), u zabaleného zboží nemáme záruku, že je povlečení ušité kvalitně. Reklamace takového nákupu je většinou značně problematická.

Mezi naše výrobce zastoupené na trhu patří například firmy VEBA, Tiba, Matějovský, Hybler, Stella, Belvedere textil, Davídek.

Co – kde – za kolik?

* damaškové soupravy – od 600 do 1900 Kč (1+1 nebo 1+2), od 1780 do 3180 Kč (2+2)

* atlasgrádl (1+1) – kolem 700 Kč

* krep (1+1) – od 440 do 1300 Kč

* vafle (1+1)- od 605 do 800 Kč

* flanel (1+1) – od 500 Kč

* kanafas (1+1) – od 500 Kč

* bavlna (1+1) – od 300 Kč

* satén PES (1+1) – od 790 Kč

* mako-satén (1+1) – od 924 do 2500 Kč

* žerzej (1+1) – od 915 do 2800 Kč

* hedvábí (1+1) – od 7000 Kč

Nejlevněji se dá nakupovat přímo u výrobce v jeho podnikových prodejnách, objednat si zboží na dobírku podle vyžádaného katalogu nebo přes nabídku na internetu. TIBA, Dvůr Králové n. L. (vyrábí krepové, vaflové, saténové, flanelové soupravy) VEBA, Broumov (vyrábí soupravy z damašku, atlasgrádlu a saténu) STELLA, Příbram IV. (vyrábí soupravy z mako-žerzeje a makosaténu) BELVEDERE textil, Prostějov (vyrábí soupravy z bavlny, damašku, krepu, flanelu, kanafasu, PES saténu, žerzeje)

Například OD KOTVA nabízí:

* damašek (1+1): 1090 a 1600 Kč (Veba)

* damašek (2+2): 1780 Kč, 2320 Kč s výšivkou, 3180 Kč s volánem (Davídek)

* atlasgrádl (1+1): 660 Kč (Veba, Hybler)

* atlasgrádl (2+2): 2020 a 2200 Kč – kombinace vzorů, krajka (Veba), krep (1+1): 640 a 690 Kč (Matějovský), krep (2+2): 1190 a 1270 Kč (Matějovský)

* flanel (1+1): 520 a 590 Kč (Tiba), 720 Kč (Matějovský)

* bavlna (1+1+1): 1100 Kč – kombinace vzorů, volán

* mako-žerzej (1+1): 2050 Kč (Stella)

V OD IKEA v Praze a v Brně koupíte ložní soupravy (1+1) z bavlny nebo směsi bavlny a lnu od 299 do 1990 Kč.

V hedvábí i v bavlně

Pokud se rozhodneme pořídit si do víkendového obydlí nové ložní povlečení, máme opravdu z čeho vybírat. Nabídka materiálů je velmi široká, od čistého hedvábí přes bavlnu po směsové tkaniny a úplety. Různá je samozřejmě i jejich kvalita, náročnost údržby, životnost a také cena. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých materiálů?

Damašek – velmi kvalitní tkanina z jemné česané bavlněné příze, tkaná žakárovou technikou v atlasové vazbě. Vzor, květinový nebo geometrický, je tvořen střídáním osnovních a útkových vazeb, čímž vzniká efekt různě lesklých ploch. Tradiční materiál na ložní prádlo. Vedle bílé a pastelových tónů se nově objevuje damašek v sytých barvách. Pere se na 60 °C, bílý se může vyvářet. Musí se žehlit.

Atlasgrádl – tkanina damaškového typu z bavlněné příze, v atlasové vazbě, s charakteristickými vytkávanými pruhy. Udržuje se stejně jako damašek.

Hedvábí – jemná tkanina z jednobarevné hedvábné příze, většinou v přírodních a pastelových odstínech. Střídání vazby tvoří jednoduché vzory pruhů, kára. Používá se na luxusní ložní soupravy. Poměrně náročné na údržbu, pere se na 30 °C, žehlí se.

Bavlněné plátno – tkanina z bavlněných vláken, měkká, splývavá, příjemná na omak. Podle kvality použité příze a hustoty tkaní vzniká kvalitnější nebo méně kvalitní tkanina s kratší životností. Většinou se potiskuje různými vzory. Cenově nejdostupnější. Pere se na 40 nebo na 60 °C, žehlí se.

Kanafas – bavlnářská tkanina střední hmotnosti ze středně hrubých přízí, tkaná v plátnové vazbě. Charakteristickým je vzor pruhů nebo kostiček v kombinaci bílé a některé výraznější barvy (červená, modrá, růžová, zelená, hnědá, žlutá). Pere se na 60 °C, žehlí se.

Flanel – bavlnářská tkanina s měkkým omakem a hustým vlasem na lícové, někdy i na rubové straně, zakrývající vazbu. Má krepovou nebo plátnovou vazbu. Oblíbený na lůžkoviny do chladného počasí, protože příjemně hřeje. Jemný vlas se časem odírá. Na způsobu a hustotě vazby záleží i kvalita a životnost tkaniny. Pere se na 60 °C, dobře se žehlí.

Krep – tkanina z bavlněné příze (někdy s příměsí syntetického vlákna) s charakteristickým zvrásněným povrchem. Krep může být jednobarevný, ale nejčastěji je s různým potiskem. Pere se na 60 °C, nežehlí se.

Vaflová tkanina – bavlnářská měkká tkanina s plastickým povrchem do vzoru čtverečků. Příjemná na omak, má schopnost dobrého sání. Potiskuje se pestrými vzory. Pere se na 40 °C, nežehlí se.

Satén (mako-satén) – lehká tkanina z jemných česaných bavlněných přízí v atlasové vazbě, s matně hedvábným leskem, hebký ihřejivý omak. Potisk nejrůznějšími vzory. Snadno se udržuje, pere se do 60 °C, může mít nežehlivou úpravu.

Satén – hedvábně lesklá tkanina ze směsové nebo PES příze, hladká a chladivá na omak. Jednobarevný nebo potištěný, náročnější údržba, pere se na 40 °C, musí se žehlit.

Pleteniny – mohou být z bavlněných i směsových vláken, hladké (žerzeje) i smyčkové (froté).

Mako-žerzej – jemný oboulící úplet z velmi kvalitní česané mako bavlny. Většinou potištěný atraktivními dezény. Snadná údržba, pere se po rubu na 60 °C, nežehlí se.

Viskóza – lehká tkanina, jejíž vlákno je vyrobeno z celulózy dřeva jehličnatých stromů. Je pevná (ovšem za mokra pevnost snižuje až o polovinu), má dobrou savost, ale hodně se mačká. Snadno se pere ižehlí. Viskóza se speciální úpravou EASY-CARE – velmi jemná a hebká tkanina s minimální srážlivostí. Používá se na luxusní lůžkoviny. Pere se na 60 °C, nežehlí se.

Směsové tkaniny – většinou směsi bavlny s polyesterem, polyamidem, viskózou nebo lnem. Čím větší podíl PES nebo PAD vlákna, tím je méně savá a méně příjemná na omak. Méně se ovšem mačká. Pere se na 40 °C, stačí lehce přežehlit. Směsi s viskózou nebo lnem jsou příjemně chladivé, musí se žehlit.

Údržba

Nejnáročnější na údržbu (především žehlení) jsou tedy lůžkoviny z čistého hedvábí a “umělého” saténu, bez důkladného vyžehlení nebo mandlu se neobejde ani damašek, atlasgrádl, kanafas. Naopak žehlení si ušetříme, jestliže si pořídíme povlečení z krepu, vaflové tkaniny, saténu a viskózy s nežehlivou úpravou nebo z žerzejové pleteniny. Ty stačí po lehkém odstředění vyrovnané pověsit na šňůru a nechat uschnout.

Kvalita zpracování

Zanedbatelná není ani kvalita ušití, především zpracování zapínání. To může být na knoflíky z umělé hmoty (při mandlování se časem zničí knoflíky i prádlo), nitěné knoflíky nebo s dvěma řadami dírek na propínací knoflíky. Důležitá je i vzdálenost dírek od sebe (čím větší, tím víc se povlak rozevírá). Luxusnější prádlo se šije se zapínáním na jemné zipy. Neměly by ovšem mít kovové koncovky.

Rozměry povlaků

Nejběžnější rozměry jsou u cích 140 nebo 135 x 200 cm, koupit se dají i cíchy v prodloužené délce 220 cm, nebo na dvoupostel 200 či 240 x 200 cm. Povlaky na polštáře bývají v rozměrech 90 x 70 cm, u některých zahraničních výrobků také 80 x 80 cm. Výjimkou je typ skandinávského povlečení z IKEA: má rozměry 150 x 210 a 50 x 60 cm. Součástí některých souprav bývají ipovlaky na malé “mazlíky” 40 x 40 cm. Vedle jednoduchých povlaků na polštáře se šijí i povlaky s volány nebo bordurou či zdobené našitou krajkou nebo výšivkou.

Speciální úprava

Spáči trpící kožními problémy nebo alergici si mohou pořídit ložní prádlo s antibakteriální a protiplísňovou úpravou. Úprava je stálá při praní na běžnou teplotu, povlečení se tím prodraží zhruba o 5 až 10 procent. Vyrábí Tiba a Veba.

KOLIK STOJÍ vyspání?