U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

HLAVNÍ ZDROJE VLHKOSTI

Kategorie: Stavba | Autor:

Největší množství vlhkosti, která přispívá k růstu kondenzace vodních par, vzniká trojím způsobem:

1. Dýcháním lidí. Čtyřčlenná rodina vydýchá kolem 12 litrů vody denně. Když se vlhkost nějakým způsobem neodvede, hromadí se ve vzduchu. A když relativní vlhkost naroste do určité výše, zkondenzuje na chladnějším povrchu.

2. Tradičním vařením. Na chalupách – na rozdíl od jiných věcí – často přežívá. Velký hrnec pořád stojí na plotně, často bez poklice, a pára z něj stoupá vzhůru. Bez digestoře je to pro konstrukci problém. Je možné třeba i skrytě instalovat malý odtahový ventilátorek do otvoru ve zdi komína nad zdrojem vlhkosti. To velice účinně sníží vlhkost.

3. Dýcháním květin. Třetím významným zdrojem vlhkosti v domácnosti jsou květiny. Vezměte si jen, kolik konviček vody se nalije do květináče nebo misky při zalévání. A všecko se musí odpařit. Na chalupách je to zejména problém přechodných a zimního období, kdy se květiny sestěhovávají do síní a sednic. V tu chvíli vlhkosti v těchto prostorech o hodně přibývá. K velkému překvapení může také dojít, když si někdo vystaví ve stodole bazén. Konstrukce, která vydržela století, může velmi rychle „odejít“.

HLAVNÍ ZDROJE VLHKOSTI