U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

KŘEN SELSKÝ

Kategorie: Volný čas | Autor: FOTO IKAR, ARCHIV

(Armoracia rusticana)

Byliny pro lékárnu i kuchyni

Křen se začal pěstovat ve střední Evropě už ve 12. století. Je to vytrvalá bylina s dlouhým, silným kořenem a až metr vysokými lodyhami a velkými přízemními listy. Zplanělý křen je příliš palčivý, proto se používají spíš zušlechtěné odrůdy, pěstované na zahradě. Původně se užíval převážně jako léčivá bylina, později i v kuchyni. Doktor Mathioli ho doporučoval “k vypuzování moče, kamene a písku”. Křen obsahuje ve 100 g až 100 mg vitaminu C, draslík, vápník, sodík, hořčík, železo, glykosid sinigrin, hořčičnou silici, enzym myrozin a fytoncidy.

Používá se: kořen (vykopává se na podzim nebo podle potřeby, uchovává se nejlépe v písku), mladé listy.

LÉČIVKA: Kořen povzbuzuje činnost žaludku a střev, podporuje trávení, normalizuje střevní mikroflóru (strouhaný se hodí k tučnějším a hůře stravitelným jídlům), zlepšuje látkovou výměnu, působí protibakteriálně a ničí viry, vhodný při infekcích (1 lžíce strouhaného křenu se vaří ve vodě a inhaluje asi 10 minut), proti bronchitidě a kašli, odhleňuje průdušky (sirup), má močopudné účinky, rozpouští a vypuzuje žlučníkové kaménky (macerát v červeném víně), účinný životabudič při rekonvalescenci. Nesmí se užívat ve velkých dávkách, jinak dráždí, je nevhodný při žaludečních a dvanácterníkových vředech. Nemícháme ho s jinými bylinami. “Křenová placka” jako obklad při omrzlinách, ztuhlých svalech, ischiasu a revmatizmu (zlepšuje prokrvení a hojení).

V KUCHYNI: Mladé listy přidáváme do salátů. Čerstvý nastrouhaný kořen jako příloha k tučným jídlům – vařeným a uzeným masům, klobásám, minutkám, rybám, k tučným sýrům a vejcím na tvrdo (zjemníme smícháním se strouhaným jablkem nebo hořčicí). Přidáváme do pomazánek, majonézy, do salátů ze zelí. Strouhaný nakládáme do slaného octového nálevu. Kousky křenu zlepší chuť nakládané zeleniny (okurky, zelí, červená řepa, směs zelenin). Strouhaný do smetanové omáčky (nevařit).

KOSMETIKA: Vymačkaná šťáva, smíchaná s bílým octem, prý zesvětlí pihy.

JINÉ: Rostlina pěstovaná blízko brambor zvýší jejich odolnost proti chorobám. Extrakt z kořene, zředěný 1:4, k postřiku jabloní proti hnilobě. Jemně nakrájené listy přidané do potravy pro psy působí proti červům a pro zlepšení kondice. Vařením listů se získá tmavožluté barvivo.

Filip Jenč a Iva Tvrzová

Křenový macerát: Do litrové nádoby se širokým hrdlem navršíme do jedné pětiny nastrouhaný křen, zalijeme přírodním červeným vínem a necháme 10 dnů stát. Scedíme a užíváme první tři dny 3x denně 1 lžičku, pak 3x denně 1 polévkovou lžíci – nejlepší na lačno. Kúra trvá aspoň měsíc.

Křenová placka: Smícháme 3 díly strouhaného křenu s 5 díly hladké mouky a 1 dílem sádla. Přikládáme na 15 až 30 minut.

KŘEN SELSKÝ