U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Kouzlo dekoru

Kategorie: Stavba | Autor: rb

OBKLADOVÉ MATERIÁLY (4)

Pokud jde o keramiku, bývá v našich podmínkách zvykem myslet spíše na stěny – a dlažbu doplnit, aby s nimi barevně ladila. Dnes jsme však pro inspiraci sáhli do oblasti Dolomitů v Itálii, kde jsou soustředěni mnozí producenti keramických obkladů. Jejich výrobky jsou většinou nejen kvalitní, ale nabízejí také obrovské možnosti kombinování při kompletaci stěn a podlah i při kouzlení tvarů a vzorů na samotných podlahách.

Mezi dlažbami firmy ABK group je rozhodně nepřehlédnutelná kolekce Petraia, kterou vám představujeme i na obrázcích. Jde o slinutou glazovanou plně mrazuvzdornou dlažbu s nejvyšším stupněm otěruvzdornosti a absorpcí vody 0,05 – 0,07 %, tedy téměř nenasákavou. Nabízí širokou škálu velikostí i tvarů. Jednotlivé dezény kolekce Petraia, pojmenované podle převládající barevnosti Almond, Rosso, Beige, Cotto, Nero, Ocra a Verde, se dodávají ve velikostech 50 x 50, 25 x 25, 12,5 x 12,5, 10 x 10, 33 x 33, 16,65 x 16,65 cm, jsou tedy navzájem velmi dobře kombinovatelné. Základem je čtverec, ale i když zvolíte díly zkosené, vždy složíte přesný obrazec. Jen dát pozor na šíři spár.

   Samostatnou kapitolou této kolekce a vůbec výrobků italské provenience je dekor. Stěnové obklady využívají hojně reliéfního zdobení, ale ani dlažby nezůstávají pozadu. Jde o nádherné probarvení střepu, ale také o okouzlující kolorované dlaždice, které mohou doplnit kteroukoli ze základních barevných variant Petraii. Jedna taková dlaždice vzhledem k jedinečnosti dekoru i jeho pracnosti stojí tolik, co půl metru hladké dlažby, ale když se správně rozmístí v ploše, nemusí jich být zas tolik. Ostatně – i v tomto případě platí: méně je více.

   Jestli si teď říkáte, že jde sice o pěkné vyprávění, ale kdo pojede pro dlažbu až kamsi k Modeně, můžeme vás uklidnit. Stačí zajet například do firmy M + M (za zkratkou se skrývají manželé Majsárkovi) do Prahy – Modřan. V jejich prodejně si můžete objednat nejen dlažbu, která bude slušet vaší hale nebo terase, ale také překrásné obklady. A to za ceny, které vás nezruinují. Musíte mít jen 3 – 4 týdny trpělivost, než objednávky naplní kamion. – A pak už „jen“ šikovného obkladače, kvalitní flexibilní tmely a pěkně ladící spárovací hmoty. V M + M vám jistě rádi poradí.

Popisy k obrázkům

1 Profil střepů v dezénech Cotto, Ocra a Almond naznačuje, že ani otěruvzdorná glazura není jen tenkou vrstvičkou

2 Dekory kolekce Petraia se hodí ke všem jejím základním barevným typům; na obrázku jsou umístěny v ploše dlaždic Cotho

3 Skladebných variant je v každém dezénu tolik, že jsou ozdobné i bez dekoru

Autor fotografií: FOTO ABK GROUP

Kouzlo dekoru