U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

KOMU SE VYPLATÍ CIRKULÁRKA

Kategorie: Speciál – topíme dřevem | Autor:

Pokud máme na chatě elektrickou přípojku a kromě zpracování palivového dřeva také třeba něco přistavujeme, obkládáme stěny, vyrábíme zahradní nábytek – pak je na místě hospodářská kotoučová pila.

Cena takové pily se pohybuje kolem 8 až 10 tisíc Kč. Výměnný kotouč s průměrem 55 až 65 cm, poháněný trojfázovým elektromotorem o příkonu 3 -4 kW, umožňuje pomocí kolébky krátit polena či příčně dělit hranoly či trámy. Na odklopném stole pak kutilsky zvládneme základní truhlářské práce: podélné i příčné řezání fošen, prken, hranolů i dřevotřískových a nábytkových desek.

   U nás nejrozšířenější víceúčelové cirkulárky HOP nebo HVP-60A na robustním kolovém podvozku s hmotností kolem 180 kg ovšem potřebují značný prostor v kůlně a jisté řemeslné zkušenosti, aby nedošlo k tragickému úrazu. Pilový kotouč musí být vždy chráněn bezpečnostním krytem, aby nedošlo k sevření kotouče zejména čerstvým dřevem, musí mít správně seřízený rozpěrný klín.

Kulatina až do průměru 22 cm se zásadně řeže kotoučem s „vlčími zuby“, tlustší kmeny či polena je nutné před řezáním rozštípnout podélně na polovinu pomocí dřevařského klínu. K některým hospodářským pilám se dá namontovat i adaptér na štípání špalků. S takovým pomocníkem se dá během dne nařezat zásoba dřeva na celý rok.

   Lehčí, ale dražší jsou tzv. kolébkové pily na palivové dřevo s ergonomicky tvarovanou kolébkou vybavenou ostny, které lépe drží řezané kusy a nedovolí jejich protáčení. Kolébka má pružinové vratné zařízení a bezpečnost při řezání zajišťuje elektronický brzdový spínač. Dva typy – jeden s kotoučem 60 cm, druhý 70 cm – u nás nabízí Unicore.

Pokud ale potřebujeme pilu opravdu jen na přípravu palivového dřeva s možností i vlastní „těžby“ suchých stromů, nebo jsme zvyklí objednávat si u lesní správy či na pile metrovou kulatinu, je situace zralá na řetězovou pilu. Tu přepravíme v zavazadlovém prostoru i nejmenšího auta. Dražší, hlučnější a výkonnější benzínové pily pracují kdekoliv v terénu. Tišeji a pohodlněji se pracuje s elektrickou řetězovou pilou, s kterou zvládneme i některé truhlářské práce, ovšem vzhledem k věčně překážejícímu kabelu jsme vázáni na zásuvku 230 V.

Popisy k obrázkům

Kolébková pila Güde GWS 600 s automatickým návratem kolébky, příkon 4 kW. (23 390 Kč)

KOMU SE VYPLATÍ CIRKULÁRKA