U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

www.chatar-chalupar.cz

Kategorie: Obsah | Autor: Martina Lžičařová

Milí čtenáři,

   tentokrát začnu trochu osobně. Bydlím v Praze pod Vyšehradem a do redakce, která sídlí na hranici Nuslí a Pankráce, občas chodím pešky. Dvacetiminutová procházka osvěží hlavu jak po ránu, tak k večeru, kdy jdu svou trasou opačným směrem. I v těchto letních dnech je pro mě příjemnější volit táhlé stoupání po rozpáleném asfaltu než čekat na tramvaj, kde je klima ještě horší.

   Moje cesta v té hezčí polovině vede pod akáty, jejichž husté koruny nabízejí stín. Málokdy tu někoho potkám. Posledně ale šla proti mně dívka se psem. Nic neobvyklého, parková úprava v okolí přímo vybízí k vyvenčení domácích miláčků. V jeden moment mě zaujalo, že pes, který už z dálky budil dojem poslušného zvířete, si najednou na chodníku lehl a očima své velitelce navrhoval, ať zbytek dne zůstanou právě tady. Ona nesouhlasila, jemně mu domluvila, a protože ten černý chlupáč byl učiněné dobrotisko, zvedl se a svou paní následoval. Brzy jsme se minuli. Blíž jsem si je neprohlížela, protože jsem stále sledovala místo, které si pes zvolil, a zastavila se až tam.

   Úžasné…! Teplota vzduchu tady byla citelně o několik stupňů nižší, snad i zavanul vánek. Zatoužila jsem zůstat, moje instinkty potvrdily ty psí. Samozřejmě jsem ale pokračovala do kopce, do vedra, do redakce. A přitom přemýšlela, nakolik jsme ještě schopni naslouchat instinktům, které nás upozorňují na případné nebezpečí a probouzejí pud sebezáchovy, nebo které člověku kdysi napovídaly, že se blíží kořist. Dnes jsou naše smysly otupělé přemírou vjemů, takže často nevnímáme, že něco není v pořádku a že je nutné změnit dlouhodobé návyky nebo aspoň chování v daném okamžiku.

   Až budete procházet čerstvý výtisk Chataře chalupáře, předpokládám, že zpozorníte. Vaše smysly vám budou jasně říkat, že se časopis změnil. Naše redakční instinkty říkají, že k lepšímu. Můžou ale být ovlivněny těmi nejlepšími úmysly, s nimiž jsme k této změně přistupovali. Co soudíte vy?

O autorovi| Martina Lžičařová, šéfredaktorka

www.chatar-chalupar.cz