Klidný Silvestr pro zvířecí kamarády

Foto: Shutterstock

Každé zvíře je jiné, některé projde silvestrovským veselím s klidem Angličana, extroverti si ho užijí spolu se svými lidmi, pro další bude noční můrou. Jim ho musíme pomoci přestát bez úhony.

Zvířata nemají ráda nenadálé a pro ně nepochopitelné změny. Z toho důvodu je dokážou vykolejit silvestrovské oslavy doprovázené ohlušujícími ranami a co chvíli ozářenou oblohou. Pokud jsou v takový okamžik na špatně zabezpečeném pozemku nebo na vycházce, mohou zpanikařit a utéct a už netrefí domů nebo nedejbože vběhnou pod auto. Starší pejsci s nemocným srdcem mohou ze stresu zkolabovat, či dokonce zemřít, březí feny a kočky přijít o potomstvo. Všemu můžeme zabránit několika preventivními opatřeními.

Nevidím zlo, neslyším zlo

Zavřeme okna, zatáhneme závěsy nebo spustíme rolety, aby dovnitř přicházelo co nejméně hluku a světelných záblesků. Máme-li bázlivého pejska, třeba z útulku, necháme mu pootevřené dveře do koupelny. Malý prostor bez oken pro něj představuje bezpečnější útočiště.

Kočkám umožníme, aby si samy našly klidné místo. Zavděk vezmou kartonovou krabicí, jíž zároveň pojmou jako zdroj hry. Jestli si to nevyžádají, nebereme je do náručí.
Psy a kočky žijící celoročně na dvoře vezmeme již v brzkých odpoledních hodinách domů, postačí do předsíně. Případně ještě zabezpečíme průlezová dvířka.

Foto: Shutterstock

S důvěrou jde všechno líp

Pejsky se snažíme zabavit hrou, mazlením, ale nepřeháníme to s ochranitelskými projevy, jež mohou být kontraproduktivní. Rodinná oslava, při níž se lidé posilnění alkoholem chovají hlučně, zvířata mate, nechápou, proč se změnilo pánovo chování a ztrácí tak pocit bezpečí. Pokud nemáme chlupáče, který bere život jako jeden velký mejdan, před oslavou ho zavřeme v klidnější místnosti. Nezapomeneme na vodu, hračky či žvýkací kosti, jimiž se zabaví. Občas jej zajdeme zkontrolovat. Uklidňující prostředky berme jako poslední možnost a podání vždy konzultujme s veterinářem.

Co se v mládí naučí

Na ohňostroje a střelbu je ideální zvykat již štěňata. Výcvik ale nelze provádět šokem a vzít je do silvestrovské vřavy. Nejlepší je absolvovat se psem speciální nácvik v některém kynologickém klubu nebo u cvičitele. A také ho naučit nebrat venku žádné předměty do tlamy. Pohozená pyrotechnika může mít devastující účinky.

Zrádné dobroty

Nejrůznější dobroty na svátečním stole představují pro zvířata neodolatelné lákadlo, které jim však může způsobit přinejmenším zažívací potíže, mnohdy i těžkou otravu. Jídlo proto raději zabezpečíme poklopy, sklenky nenecháváme nedopité.

Dobrá rada

Petardy začínají bouchat už na Štědrý den, choďte se psy na vodítku na vycházku raději po celé svátky.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Klidný Silvestr pro zvířecí kamarády