Kladivo může překvapit

Na kladivu zdánlivě není co objevovat, ale při zkoumání současné nabídky na trhu s ručním nářadím zjistíte pravý opak! Vyzkoušejte nejrůznější typy, velikosti, tvary i materiály kladiv.

kladivo

Trendem současné nabídky jsou víceúčelová kladiva s ergonomickou rukojetí, výřezy a čelistmi (Foto: DeWalt)

Kladivo je nástroj prastarý, osvědčený a univerzální. S jistou nadsázkou by se dalo označit za krále manuálního ručního nářadí. To ale ještě neznamená, že se musíte spokojit s jeho tradičním tvarem vhodným zejména pro zatloukání hřebíků a dalších spojovacích součástek nebo hospodárné využití kinetické energie při poklepávání i silných úderech sloužících třeba k rozbíjení, dělení různých materiálů nebo zpracování kovů. Na zmíněné práce neexistuje nic lepšího než tradiční tvar kladiva, které je dobré mít po ruce v různých velikostech a hmotnostech. To jsou ostatně základní kritéria po výběr, stejně jako kvalita násady (topůrka), její přesné a pevné ukotvení v kovové hlavě (důležité pro bezpečnou práci), ale také tloušťka a tvar topůrka, což je obojí důležité k tomu, aby kladivo padlo dobře do ruky. Zdánlivě jde o samozřejmé věci, ale když už nové kladivo kupujete, vybírejte pečlivě a nešetřete.

I základní zámečnické kladivo je dobré mít v dílně alespoň ve dvou nebo i více různých velikostech a hmotnostech

kladivo

Vyfrézované části hlavy kladiva odlehčují, stejně jako plastové díly rukojetí (Foto: Lov Wibe)

kladivo s profilováním a integrovanými magnety

Profilovaná plocha úderové části hlavy a integrované magnety k přidržení hřebíků jsou u řemeslnických kladiv standardem (Foto: Lov Wibe)

Druhy kladiv

  • Zámečnické kladivo je nejběžnějším druhem kladiva, vyrábí se v hmotnostech od 100 g do 2 kg. Je ideální zejména k zatloukání hřebíků, větší kladiva lze použít i pro rozbíjení či rozklepávání.
  • Tesařské kladivo je na jedné straně hlavy opatřeno rovnými (přímými) čelistmi nebo čelistmi zahnutými. Přímé slouží k vytrhávání desek, obložení či součástí dřevěných konstrukcí. Zahnuté usnadní vytahování hřebíků. Mívá v hlavě magnet na přidržení hřebíku.
  • Řemeslnické kladivo je souhrnná kategorie, do níž lze zařadit speciální kladiva kovářská, klempířská, zednická, sklenářská, ševcovská nebo čalounická.
kladivo

Foto: Fiskars

Zatluče i uvolní

Fiskars Tesařské kladivo IsoCore M 454 g / 340 mm je určeno zejména pro zatloukání a vytahování hřebíků a představuje kvalitní značkový nástroj, který se uplatní v dílně i na stavbě. 899 Kč (obi.cz)

pokrývačské kladivo

Foto: Monolit

Na střechu

Pokrývačské kladivo 600 g Monolit je díky svému speciálnímu tvaru vhodné zejména pro uvolňování staré a montáž nové střešní krytiny. Tělo kladiva je z kvalitní uhlíkové oceli kované z jednoho kusu, ocelová hlava kladiva má zářez se silným magnetem pro udržení hřebíku. 346 Kč (vesely-kutil.cz)

klasické kladivo

Foto: Toolcraft

Tvrzená klasika

Tvrzené zámečnické kladivo Toolcraft 500 g má kovanou, klínem zajištěnou hlavu a kovovou objímkou chráněnou část násady. Dřevěná násada má lakovanou úchopovou část. 159 Kč (conrad.cz)

kladivo na střechu

Foto: Extol

Moderní zednické

Zednické kladivo Extol berlínské 600 g představuje moderní provedení univerzální součásti zednického „vercajku“. Obecně se zednická kladiva používají zejména pro dělení klasických cihel, ale pomohou i při otloukání omítek, bourání a rozebírání zdí nebo dřevěných konstrukcí či bednění pro beton. 370 Kč (mtmshop.cz)

kladivo na latě

Foto: Peddinghaus

Na latě

Kladivo na latě Peddinghaus X-Striker je něco jako šperk mezi řemeslnickými kladivy, ostatně odpovídá tomu i jeho vyšší cena. Zápustkově kovaná a rozměrově broušená kladiva v této kategorii jsou vykována z jednoho kusu, což přispívá k jejich kvalitě a výdrži. Rukojeť je potažena kůží. 2 390 Kč (conrad.cz)

kladivo

Foto: Vigor

Na pořádnou ránu

Vigor zámečnické kladivo 2 000 g je příkladem tradičního dvoukilového kladiva, které se hodí pro zatlučení větších hřebíků, ale i dřevěných čepů, spojů, případně štípacích klínů nebo k zatloukání kolíků na zahradě. Délka nástroje 400 mm umožňuje pořádné rozpřáhnutí, což posílí dynamiku a kinetickou energii úderu. 839 Kč (conrad.cz)

kladivo

I přes bohatou nabídku elektrických sekacích a bouracích kladiv někdy lépe poslouží kombinace ručního kladiva a sekáčku (Foto: Stanley)

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Kladivo může překvapit