Stoly pro nářadí

Rubrika: Dílna

Stolní nářadí má ve srovnání s ručně vedeným některé výhody. Využít je můžete i se svým ručním elektrickým nářadím, pokud ho zkombinujete se speciálními stoly, které z něj vykouzlí stolní variantu.

Ideální je, když dílnu máte vybavenou stacionárními stroji a na práci v terénu používáte přenosné nářadí. Kde ale všechno tohle nářadí vzít a nekrást? Jednou z dostupnějších cest jsou nejrůznější přípravky, které ručně vedené elektrické stroje promění ve stolní. V tu chvíli se vám otevřou zcela nové možnosti.

Cena kompromisu

Pracovní stoly pro přeměnu ručního nářadí ve stolní nikdy nedokážou stacionární stroje plnohodnotně nahradit. Pro mnoho uživatelů je to ale vítané a dostatečné rozšíření možností jejich stávajícího vybavení. Také zdaleka ne každé ručně vedené elektrické nářadí je vhodné pro tyto účely. Příčinou může být nízký výkon nebo konstrukce znemožňující jeho kompatibilitu s univerzálním stolem.
Často plné funkčnosti sestavy docílíte jen použitím konkrétních, většinou drahých modelů nářadí. Anebo dokonale univerzální promyšlené stoly vyjdou na víc, než když si koupíte nekompromisní stolní variantu nářadí. Další nevýhodou je nutnost stroj předělávat z ručně vedené na stolní variantu a naopak. Nakonec budete možná nuceni pořídit si ještě jeden ruční stroj, který necháte trvale upnutý ve stole, nebo si koupíte stolní „mašinu“ a univerzální stolek zůstane na ocet.

Pily a frézky

Velmi často se řeší využití ruční okružní pily a horní frézky coby jejich stolních protějšků. Zjednodušeně řečeno je stačí upevnit zespodu nějaké desky a máte stolní okružní pilu nebo spodní frézku. V tu chvíli se stroj stává stacionárním a vy pohybujete obrobkem. Možná budete překvapeni, jak se vám touto malou změnou rozšíří možnosti. Budete moct dělat operace, které jste dosud nemohli nebo jen s obtížemi. Většinou také při obrábění dosáhnete mnohem větší přesnosti.

Ostatní nářadí

Méně časté je využití přímočaré pily, která v poloze vzhůru „nohama“ částečně nahrazuje pilu pásovou. K některým elektrickým hoblíkům se dodává příslušenství, které je dovolí využít jako miniaturní hoblovky. Podobně se ruční pásová bruska dokáže proměnit ve stolní. Většinou je to ale zásluhou originálního příslušenství, nikoli prostřednictvím doplňků třetích stran. Současně se nedá ani hovořit o stolním nářadí, protože většina těchto přípravků stroje pouze dovoluje upnout na jakoukoli pracovní desku.

Proměna vrtačky

Nejběžnější proměnu ručního ve stacionární, ovšem nikoli stolní nářadí představují stojany pro vrtačky. Z běžné elektrické vrtačky se stává vrtačka stojanová. Výhodou je především vrtání do materiálu pod přesným úhlem, většinou pravým. Upínání vrtačky prostřednictvím osazení pro přídavnou rukojeť je snadné a rychlé. Pro pohyb po svislém sloupku se používá jednoduchý pákový mechanismus nebo vyspělejší ozubený hřeben. Nejlepší stojany však přijdou na stejné peníze jako levnější stojanové vrtačky.

Univerzál versus originál

Stolní stroje poskytují vyšší komfort užívání, širší škálu nastavení, většinou i vyšší přesnost a výkon. Mají ale jednu velkou nevýhodu – nejsou mobilní. Stoly pro elektrické ruční nářadí proto můžeme chápat také jako doplněk, který nám dovolí využívat výhod ručně vedeného i stolního nářadí v terénu, mimo dílnu.
Pro takové účely je pro změnu lepší vybírat kompaktní provedení, které je vhodnější pro převoz. Jednotlivé výrobky se také liší v náročnosti upnutí různého nářadí. Doporučujeme při výběru stolu vyzkoušet veškerou manipulaci s vaším konkrétním strojem. Některé stoly pro stroje jsou víceúčelové, můžete k nim upnout jak okružní, tak přímočarou pilu a navíc třeba ještě horní frézku. Takové víceúčelové zařízení výrobci nazývají pracovní stanicí.

Udělej si sám

Podomácku vyrobené stolní stroje za použití ručního elektrického nářadí jsou velmi populární kupodivu i v západní Evropě či Americe, kde určitě nejde o z nouze ctnost. Kutilové se na internetových videokanálech předhánějí, kdo vyrobí lepší stolní pilu ze svého starého „mafla“. Nezřídka k tomu využívají originální stolní pilu za desítky tisíc korun, což je důkaz, že motivací jejich snažení není nedostatek peněz. A nutno říci, že některé jejich výtvory jsou daleko lepší a levnější než průmyslově vyráběné produkty. Pokud se chcete o něco podobného pokusit, doporučujeme vám načerpat inspiraci, abyste se vyvarovali chyb vedoucích k neuspokojivým či dokonce nebezpečným výsledkům.

Text: Tomáš Krásenský
Foto: archiv výrobců

Uložit

Uložit

Uložit

Stoly pro nářadí