Každá zahrada potřebuje nápad

Zahrad, které jsou vzorně uklizené a dovedete předvídat, co se odehraje na každém dalším kroku, který uděláte, je mnoho. Ale zahrada má mít své tajemství, koutek s nápadem, má překvapovat!

Staré nádobí? Osázet!


Zužitkovat již nepotřebnou nádobu je tak snadné! Když máme k dispozici mělkou mísu, naplníme ji štěrkem, zeminou a vysázíme rozchodníky, které nepotřebují hodně místa ani vody. Navíc tak přivedeme do života starý kus nádobí.

Domek, nebo lavička?


Zahradní domeček nemusí být vůbec velký, hlavně že bude mít stříšku a stěny, které ochrání před nepřízní počasí. A může být napůl lavičkou. Rozdílným nátěrem dřeva dosáhneme větší hloubky. Tajemství ji propůjčí poloprůhledná textilie, která bude sloužit jako záclona, za niž se lze schovat.

Ozdobte polínka květinou


Stěnu vyskládanou z polínek oživí květina v truhlíku. Poslouží i obyčejná pelargonie, která se svými bohatými květy dobře odráží od dřeva v pozadí. Když budeme stěnu z polen stavět, už si na truhlík nebo květináč s rostlinou uděláme místo.

Určete dominantní barvy


Stanovte převládající barvy textilu i nábytku v zahradě a nevpusťte sem žádný jiný odstín. Tak na zahradě zavládne řád a posezení získá na klidu.

Myslete na vertikály


Je důležité, aby zahrada měla nejen svou hloubku, ale aby vedla i svisle. Není větší nuda než rozlehlá placatá zahrada, z jejíž každého místa ji celou přehlédnete. Opak můžete docílit tím, že postavíte treláž nebo zídku, vysadíte živý plot nebo vyšší rostliny, využijete stávající schody, navěsíte lampiony na větve stromů…

Optika členění


Při tvorbě zahrady je podstatné do kompozice začlenit průhledy, zakrýt existující hranice pozemku a navodit pocit, že zahrada pokračuje dál do krajiny. A každý takový průhled dát náležitě najevo, upozornit na něj, třeba osázenými květináči.

Tajemná klec


Klec je jen detail, nepatrný element, avšak působí tajemně, obzvlášť když zvýrazníte její stěny nátěrem a umístíte mezi ně nějaký předmět: svíčku, popínavou rostlinu, květy růží nebo hnízdo.

Zahrada v rovině


I u domu můžete poskytnout zahradě potřebnou výšku. Využijte třeba staré štafle, na jejichž stupně můžete něco postavit nebo i zavěsit.

 

 

 

Text: Martina Lžičařová
Foto: Martina Lžičařová a Shutterstock

Každá zahrada potřebuje nápad