Kámen ve venkovském interiéru

Kámen je vedle dřeva nejčastějším přírodním materiálem, který můžeme v chalupách najít, a to nejen v exteriéru, ale i v interiéru domů.

Základním stavebním materiálem pro stavbu obytných i hospodářských budov je odedávna dřevo a kámen. Převažovaly podle toho, co bylo v dané lokalitě dostupnější. U nás se nejčastěji setkáváme s pískovcem, opukou a žulou.
Kámen byl pro svou pevnost vhodný na podsklepení, podezdívky a schody, díky žáruvzdornosti se z něj stavěly komíny, pece a tak zvané černé kuchyně. V obytném interiéru se takové stěny většinou omítaly, jak pro lepší izolaci, tak kvůli vzhledu. Kamenné stěny mívaly i chlévy a maštale.

Kombinace stěn s odhaleným kamenem, bíle natřenými stěnami a přírodním dřevem působí velmi příjemně

Kámen nám imponuje

Časy se ale mění. Kámen ve své přírodní podobě je dnes oblíbenou součástí chalupářských interiérů. Proč? Jednak si v něm nejspíš vážíme trvanlivého materiálu, který vyrvali naši předkové zemi, opracovali ho a použili, aby sloužil nejen jim, ale i mnoha dalším generacím. A roli hraje i estetické působení kamene, jeho barva a tvar. Černá, šedá, načervenalá či okrová barevnost se krásně doplňují s bílou i barevnou omítkou, se dřevem, dokonce i s keramickými obklady.

Skládání kamene
Pohledově se uplatní také tvary kamene, ať jsou pravidelné, nebo nepravidelné, a způsob jeho skládání – na sraz bez mezer nebo s většími spárami, vodorovně i nepravidelně kladené, kombinace velkých i drobnějších kusů, s rovnou přední plochou i různě vystupující do prostoru, s volnými nebo vymazanými spárami. To vše se podílí na konečném efektu.

Pobořené stěny z velkých kamenných štuků byly dozděny a v interiéru kvůli sjednocení vzhledu obloženy aspoň menšími kameny

Zachovat a odhalit

Při přestavbách starých stavení proto chalupáři s oblibou zbavují některé vnitřní kamenné stěny původní omítky a nechávají v interiéru vyniknout krásu kamene. Ten, kdo chce nově využít pro obytné místnosti hospodářské prostory postavené z tohoto tehdy levného a dostupného materiálu, může nechat jednu stěnu nebo část v její původní podobě. Tyto zdi vypadají zajímavě nejen ve světnici nebo v kuchyni, ale i v koupelně a na schodišti.
I další kamenné prvky v interiéru je možné po případné opravě a doplnění chybějícího materiálu zachovat. Jedná se o podlahy ve vstupních síních, schody a podobně.

Kamenné koryto se stalo základem stylového dřezu

Dostavba stěny či krbu

V rámci úprav domu je občas třeba postavit nějakou příčku nově – a proč ne z kamene? Můžeme zvolit místní surový materiál nebo stěnu vybudovat z pravidelně opracovaných kvádrů. Kámen se dá také použít při stavbě krbů, ale i zděného nábytku nebo nově vytvořené niky. Kamenné koryto se může stát originálním umyvadlem.
Pokud tento pevný materiál při vzniku domu použit nebyl, a přesto po něm toužíme, je možné stěnu nebo její část aspoň kamenem obložit nebo na obklad použít k tomu určené kamenné pásky.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Richard Guryča, Vladimír Hájek, Pavel Veselý, Petr Vurma a Petr Zhoř

Kámen ve venkovském interiéru