U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Kámen jako dekorace? Proč ne

Kategorie: Dílna | Autor: Iva Tvrzová

Kámen, taková zdánlivě obyčejná věc, která se povaluje všude na zemi. Kdo by o něj stál? A přece se takoví najdou: pěstitele kedluben sice kamení na záhonech nepotěší, zato skalničkář se po “šutrech” pro svou skalku doslova pídí. Ale hezky tvarovaný kámen může mít dekorativní (a užitnou) funkci i v interiéru.

Co byste řekli na nevšední kamennou vázu, svícen nebo těžítko? Nemusíte pro ně nikam do obchodu s uměleckými předměty, stačí se jen při procházce do přírody víc dívat pod nohy. Pak stačí na nálezu trochu zapracovat, a zajímavý doplněk je na světě. A nemusí zůstat jen u jednoduchých předmětů. Vyrobit si můžeme i lampičku, jejíž podstavec bude tvořit jeden nebo více kamenů, s většími “šutry” si klidně troufneme i na stoleček. Nápadů, jak využít hezké oblázky, se najde určitě spousta. Například jako originální úchytky na nábytek či na víčka u dóz, menšími kamínky lze polepit obrazový rámeček, ozdobit obal na květináč. Pěkně tvarovaný a vybarvený kámen doplní skupinku květináčů nebo poslouží na stole jako těžítko – v přírodní podobě nebo pomalovaný. Nejlepší využití pro dekoraci mají oválné, hezky zaoblené kameny bez ostrých hran. Do hladka obroušené valouny najdeme především v řece nebo potoce, ale i v lese nebo na louce se dá narazit na krásně tvarovaný kousek. Některé mohou mít i barevně zajímavou kresbu nebo žilkování. Tak nezapomeňte – až půjdete příště na procházku, nemějte hlavu jen v oblacích, podívejte se taky pod nohy. Třeba právě šlapete na budoucí ozdobu vašeho domu.

* * *

NÁPAD

Udělejte si lampu, kterou vám budou všichni závidět. Větší pracnost při její výrobě určitě vyváží výsledný efekt. Potřebujeme: několik oblázků (spodní musí dobře “sedět” na stole), dutou (nejlépe bambusovou) tyčku, elektrický kabel se zástrčkou a vypínačem, el. objímku, stínítko, přírodní lýko, žárovku a lepidlo.

Postup: Do kamenů vyvrtáme otvory (podle síly tyčky), spodní kámen navíc upravíme tak, abychom mohli do boku vyvést el. kabel. (Buď vyvrtáme vodorovný otvor nebo velký spodní kámen “posadíme” na tři až čtyři malé oblázky a kabel vyvedeme mezi nimi.) Kabel provlékneme tyčkou, jejíž spodní konec natřeme lepidlem a zasadíme do oblázků. Necháme zaschnout. Na horní konec připevníme objímku, zašroubujeme žárovku a nasadíme stínítko. Horní a dolní konec stojanu můžeme ozdobit omotaným lýkem.

Kámen jako dekorace? Proč ne